Tablica poświęcona Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii na ścianie dworca kolejowego w Radomsku

Ten artykuł dodałem 31.12.2020 roku

Na ścianie dworca kolejowego w Radomsku, od strony ulicy Reymonta znajduje się tablica poświęcona Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii. Muszę przyznać, że miałem problemy z odczytaniem treści tej tablicy, gdyż wykonana ona jest z materiału, który odbija światło i niewiele tam widać, nawet patrząc pod różnym kątem. Z tego co udało mi się odczytać, wynika, że znajduje się tam następująca treść:

W 80 ROCZNICĘ UDZIAŁU
WOŁYŃSKIEJ BRYGADY
KAWALERII
W WOJNIE OBRONNEJ 1939

STOWARZYSZENIE PAMIĘCI
19 PUŁKU UŁANÓW WOŁYŃSKICH
im. Gen. EDMUNDA RÓŻYCKIEGO
OPOLE

PREZYDENT MIASTA
RADOMSKA
JAROSŁAW FERENC

SZWADRON KAWALERII
RADOMSKO
w barwach 11 PUŁKU UŁANÓW
LEGIONOWYCH

Grudzień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Tablicę uroczyście odsłonięto 28 sierpnia 2019 roku. Był to pierwszy dzień czwartej edycji Rajdu Konnego szlakami walk Brygady Wołyńskiej na trasie z Radomska do miejscowości Mokra koło Miedźna. Tym bardziej więc odsłonięcie tablicy miało odświętny charakter – w obecności kawalerzystów na koniach, odczytano okolicznościowy rozkaz oraz złożono wiązanki kwiatów w podziękowaniu dla uczestników tamtych wydarzeń.

Na tej samej ścianie dworca kolejowego znajduje się jeszcze druga tablica, poświęcona podporucznikowi Wacławowi Krasnopolskiemu. Grudzień 2020 r., fot. Paweł Dudek

348 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)