Tablica upamiętniająca rodzinę Plewińskich obok siedziby Leśnictwa Strzałków

Podczas rowerowej wycieczki po powiecie, natrafiłem zupełnie przypadkiem na pewną tablicę pamiątkową. Obiekt ten znajduje się w bocznej drodze, naprzeciwko siedziby Leśnictwa Strzałków.

plewinscy_pomnik_lesnictwo_strzalkow_1Zdjęcie z lipca 2017 roku

Tablica poświęcona jest działaczom podziemia Armii Krajowej, którzy zostali zamordowani przez Niemców 13 (niektóre źródła podają 15) czerwca 1944 roku. Zginęła wówczas 53-letnia Zofia Plewińska, 20-letni Edmund Plewiński oraz 22-letnia Wanda Plewińska.

plewinscy_pomnik_lesnictwo_strzalkow_2Zdjęcie z lipca 2017 roku

Skąd ten zbiorowy mord? Miejscowy gajowy, Roman (w niektórych źródłach Zenon) Plewiński, działacz ZWZ-AK, został zaskoczony w swoim domu przez żołnierzy Wehrmachtu. Jemu udało się zbiec do lasu, ale żona Zofia, syn Edmund i córka Wanda ponieśli śmierć. Po tej tragedii Roman Plewiński z czasem wrócił do pracy w Leśnictwie Strzałków. Zajmował się szkółkarstwem, racjonalizacją technik żywicowania oraz pamiętnikarstwem. Tablicę pamiątkową przy Leśnictwie Strzałków ufundowali członkowie Armii Krajowej.

plewinscy_pomnik_lesnictwo_strzalkow_3Asfaltówka między Strzałkowem a Orzechowem. Chcąc dotrzeć do opisywanego pomnika, na zakręcie tuż za Strzałkowem należy wjechać w szutrową drogę. Zdjęcie z lipca 2017 roku

Grób zamordowanych oraz Romana Plewińskiego, zmarłego w 1977 roku, znajduje się na Cmentarzu Starym w Radomsku, w kwaterze B04, w grobie 0243.

1515 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj