Tablica upamiętniająca rodzinę Plewińskich obok siedziby Leśnictwa Strzałków

Ten artykuł dodałem 7.06.2018 roku

Podczas rowerowej wycieczki po powiecie, natrafiłem zupełnie przypadkiem na pewną tablicę pamiątkową. Obiekt ten znajduje się w bocznej drodze, naprzeciwko siedziby Leśnictwa Strzałków.

plewinscy_pomnik_lesnictwo_strzalkow_1Zdjęcie z lipca 2017 roku

Tablica poświęcona jest działaczom podziemia Armii Krajowej, którzy zostali zamordowani przez Niemców 13 (niektóre źródła podają 15) czerwca 1944 roku. Zginęła wówczas 53-letnia Zofia Plewińska, 20-letni Edmund Plewiński oraz 22-letnia Wanda Plewińska.

plewinscy_pomnik_lesnictwo_strzalkow_2Zdjęcie z lipca 2017 roku

Skąd ten zbiorowy mord? Miejscowy gajowy, Roman (w niektórych źródłach Zenon) Plewiński, działacz ZWZ-AK, został zaskoczony w swoim domu przez żołnierzy Wehrmachtu. Jemu udało się zbiec do lasu, ale żona Zofia, syn Edmund i córka Wanda ponieśli śmierć. Po tej tragedii Roman Plewiński z czasem wrócił do pracy w Leśnictwie Strzałków. Zajmował się szkółkarstwem, racjonalizacją technik żywicowania oraz pamiętnikarstwem. Tablicę pamiątkową przy Leśnictwie Strzałków ufundowali członkowie Armii Krajowej.

plewinscy_pomnik_lesnictwo_strzalkow_3Asfaltówka między Strzałkowem a Orzechowem. Chcąc dotrzeć do opisywanego pomnika, na zakręcie tuż za Strzałkowem należy wjechać w szutrową drogę. Zdjęcie z lipca 2017 roku

Grób zamordowanych oraz Romana Plewińskiego, zmarłego w 1977 roku, znajduje się na Cmentarzu Starym w Radomsku, w kwaterze B04, w grobie 0243.

566 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.