Tablica upamiętniająca rozstrzelanych mieszkańców Silniczki w 1939 r.

Ten artykuł dodałem 12.05.2020 roku

W Silniczce, naprzeciw budynku szkoły i obok dawnej kaplicy ariańskiej znajduje się tablica upamiętniająca tragiczne wydarzenie z drugiej wojny światowej.

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

5 września 1939 roku rozstrzelali sześciu mieszkańców Silniczki. Powodem było to, że chcieli oni wykopać i godnie pochować polskiego żołnierza. Na pamiątkę tragicznego mordu w 2004 roku dzięki staraniom kombatantów oraz proboszcza z kościoła w Maluszynie, ks. Józefa Kruszcza odsłonięto tę tablicę. Ma ona wymiar symboliczny, bo ciała zamordowanych pochowane są na cmentarzu w Maluszynie. Poniżej znajduje się treść napisów z tablicy.

Z RĄK NIEMIECKIEGO OKUPANTA W SILNICZCE
ZGINĘLI ŚMIERCIĄ TRAGICZNĄ DNIA 5. IX. 1939r.
Ś.P.
SOLIŃSKI Wojciech lat 76
SOLIŃSKI Bronisław lat 30
TOPÓL Franciszek lat 70
KOMAR Jan lat 64
KONIECZNY Jan lat 59
ARABAS Jan lat 52
POLSKO OJCZYZNO NASZA TU ZOSTALI ROZSTRZELANI TWOI
SYNOWIE CHWALĄC BOSKĄ I TWOJĄ POTĘGĘ ZGINĘLI BEZ WINY
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
SILNICZKA DNIA 5. IX. 2004r. KOMBATANCI

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Pamiątkowa tablica oraz dawna kaplica ariańska. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

724 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)