Tadeusz Różewicz we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia

Ten artykuł dodałem 23.10.2021 roku

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu to placówka muzealna zajmująca się historią najnowszą Wrocławia oraz okolic (od 1945 roku), zwłaszcza w kontekście działalności Solidarności oraz dziejów Ziem Odzyskanych. Jest to ciekawe miejsce na spędzenie wolnego czasu. To zbiór nie tylko tekstów źródłowych, ale przede wszystkim pamiątek życia codziennego, takich, które jeszcze do niedawna były w użytku. Warto odwiedzić! Będąc tam natrafiłem na pamiątki związane z Tadeuszem Różewiczem, poetą i dramaturgiem urodzonym w Radomsku. W naszym mieście Różewicz spędził dzieciństwo oraz młodść, która przypadła na okres drugiej wojny światowej. Bezpośrednio po wojnie mieszkał w Częstochowie, w Krakowie, na Węgrzech, a także w Gliwicach. Od 1968 roku aż do śmierci (2014 r.) mieszkał we Wrocławiu. Na ten czas przypada rozkwit jego twórczości, nie ma więc nic dziwnego w tym, że właśnie z Wrocławiem Tadeusz Różewicz jest kojarzony. Co ciekawe, w latach 70. i 80. przymierzano Różewicza nawet do nagrody Nobla. Na ekspozycjach w Centrum Historii Zajezdnia Tadeusz Różewicz pojawia się dwa razy, a przynajmniej ja dwa razy go tam znalazłem. Jedna z wystaw ma postać meblościanki z szufladami. Na szklanej powierzchni zapisano wstęp do tego, co zwiedzający zobaczy po wysunięciu szuflady.

Wrzesień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Wysunąłem szufladę. W środku znalazłem to, co w opisie na szybie – m.in. etui na okulary, zakładki do książek, bilet na przedstawienie, pudełko po tabletkach, pudełko po papierosach, pałeczki do ryżu. Bardzo osobista ekspozycja, skracająca dystans, pokazująca wybitnego poetę z ludzkiej strony…

Wrzesień 2021 r., fot. Paweł Dudek

W innym miejscu muzeum, na ścianie znajduje się wielkoformatowa grafika przedstawiająca ikony Wrocławia. Są to m.in. hala stulecia, zoo, stadion. Jest też przedstawionych kilka postaci, a wśród nich – oczywiście Tadeusz Różewicz, pan w okularach, oparty o domek, ze skrzyżowanymi nogami, jedną ręką w kieszeni, a drugą trzymającą źdźbło.

Wrzesień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2021 r., fot. Paweł Dudek

226 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)