Tadeusz Różewicz

Ten artykuł dodałem 26.04.2017 roku

Urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Był polskim poetą, dramaturgiem, prozaikiem i scenarzystą. Był członkiem Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności.

Był bratem Janusza (więcej na temat tej postaci tutaj), Stanisława (więcej na temat tej postaci tutaj), Bogumiła i Eugeniusza. O dwóch braciach – Bogumile oraz Eugeniuszu czasem w ogóle się nie wspomina, gdyż zmarli we wczesnym dzieciństwie. Faktem jest jednak to, że braci Różewiczów było pięciu, a nie tylko trzech. Artykuł na ten temat znajduje się tutaj. Tadeusz Różewicz był ojcem Jana oraz Kamila.

Rodzina Różewiczów po pierwszej wojnie światowej przeprowadziła się z Osjakowa do Radomska i tam urodził się Tadeusz, jako czwarty z pięciorga dzieci. Ojciec Władysław (żył w latach 1886-1977, syn Stanisława i Zofii z Sieradzkich małżonków Różewiczów) był niższym urzędnikiem sądowym. Matka Stefania Maria z Gelbardów (żyła w latach 1895–1957, wywodziła się z rodziny żydowskiej, córka Arona Lejba i Florentyny Gelbardów) zajmowała się domem. Aby Stefania Maria mogła wziąć ślub z Władysławem, przyjęła chrzest.

Młody Tadeusz uczęszczał do Gimnazjum Fabianiego w Radomsku, gdzie uzyskał tzw. małą maturę.

Zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu.

Wpis będzie kontynuowany, gdy tylko znajdę czas. Postaci Tadeusza Różewicza trzeba poświęcić mnóstwo czasu… 🙂

1008 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: