Tak szybko jeszcze nie było (o czasie jazdy koleją)

Ten artykuł dodałem 23.04.2016 roku

Trzeba przyznać, po ostatniej modernizacji linii kolejowej, podróż pociągiem z Radomska do innych miejscowości skróciła się. Zmiana jest odczuwalna, bo można dostać się np. do Piotrkowa nawet kilkanaście minut szybciej niż jeszcze parę lat temu. Dla malkontentów to i tak będzie za dużo. Znam kogoś, kto autem do Piotrkowa jedzie w 21 minut…

Ale dziś nie o zmianach, które nastąpiły w ostatnich latach. Pokusiłem się o analizę czasu przejazdu pociągów z Radomska do trzech miejscowości w oparciu o dane sprzed ponad stu lat.

Na początek przedstawię aktualny stan, dotyczący czasu podróży z Radomska do Częstochowy, Piotrkowa i Warszawy. Oczywiście chodzi mi o to, co znaleźć można w rozkładzie jazdy. Darujmy więc sobie przypominanie o opóźnieniach 😉

Radomsko – Częstochowa – 24-26 min. (pociąg pospieszny) lub 34-38 min. (pociag Regio).

Radomsko – Piotrków – 25-36 min. (pociag pospieszny) lub 39-50 min. (pociąg Regio)

Radomsko – Warszawa (bez przesiadek, pociąg pospieszny) – 110-125 min.

rozklad_jazdy_pociagow_1878

Będąc w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie natknąłem się na kilka eksponatów związanych pośrednio z naszym miastem. Moją uwagę przykuł m.in. plakat z rozkładem jazdy pociagów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej z roku 1878.

Z plakatu tego można wyczytać, że teraz to mamy luksusy. A jak było kiedyś?

rozklad_jazdy_pociagow_1878_zblizenie

Radomsko – Częstochowa – 63-82 min.

Radomsko – Piotrków – 73-98 min.

Radomsko – Warszawa – 280-383 min.

Nie jest teraz tak źle, prawda…? 😉

1957 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: