Teoria Szukalskiego na temat pochodzenia nazwy Gidle

Stanisław Szukalski, rzeźbiarz, malarz, rysownik i teoretyk kilka lat swojego dzieciństwa spędził w Gidlach. Uczył się tam w szkole powszechnej, a potem naukę kontynuował w szkole Fabianiego w Radomsku. Dość obszerną biografię na temat tego artysty zamieściłem tutaj.

Stanisław Szukalski podczas wernisażu w Krakowie w 1936 roku. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji – Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-K-5410-2

Po drugiej wojnie światowej zamieszkał w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Tam zajmował się m.in. macimową – pradojęzykiem, który według Szukalskiego jest zaczątkiem wszystkich innych języków, obecnie najbardziej zbliżonym do polskiego. Naukę o macimowie nazwał zermatyzmem. Szukalski napisał na ten temat kilkadziesiąt opasłych tomów.

Ciekawa jest jego teoria na temat pochodzenia nazwy miejscowości Gidle. Według niego oznacza ona „Z zaginionych Gdzie Powódź”. „Gi” ma oznaczać zaginionych, a „d” to rdzeń wyrazu „gdzie”. „Le” to jedna z wariacji „li”, „lu”, „lo”, „la”, oznaczająca zalanych lub lejące się wody Potopu. Teoria o Potopie pojawia się tutaj nie przypadkowo – Szukalski twierdził, że takie wydarzenie, znane w kontekście biblijnym, miało miejsce naprawdę. Warto jeszcze wspomnieć o przyimku „z”, pojawiającym się we wspomnianej frazie „Z zaginionych Gdzie Powódź”. Zastosowanie tej części mowy miało dodać klarowności całej interpretacji nazwy miejscowości Gidle.

Oczywiście są także inne, bardziej wiarygodne teorie na temat pochodzenia nazwy miejscowości Gidle…

1717 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj