Uczniowie ZSP nr 1 uczestniczyli w sesji edukacyjnej związanej z Auchwitz-Birkenau

3 marca 2021 roku odbyła się sesja edukacyjna online – „Niemi” świadkowie. O przedmiotach w obozach koncentracyjnych i zagłady. organizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

W programie sesji była prezentacja pt. „Milczący świadkowie, dowody zbrodni. Zbiory Miejsca Pamięci Auschwitz”, przedstawiona przez Elżbietę Cajzer, Kierownik Zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W czasie prezentacji można było zobaczyć interesujące zbiory, pamiątki osobiste byłych więźniów. Część z tych pamiątek to dary przekazane do muzeum po drugiej wojnie światowej. Ponadto w ramach sesji odbyło się spotkanie z Karoliną Sulej, autorką książki Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady. Tematyka tej książki jest unikalna, w dotychczasowej literaturze naukowej nie była podejmowana na taką skalę.

W spotkaniu udział wzięło dwanaścioro moich uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego. Sesja pierwotnie odbywała się w lutym, a 3 marca była kontynuowana. Pisałem o tej pierwszej części tutaj.

540 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj