W miejscowości Przerąb kiedyś znajdował się zamek

Ten artykuł dodałem 3.06.2019 roku

Przerąb to dziś mała miejscowość w gminie Masłowice, na krańcu naszego powiatu. Warto wiedzieć, że w przeszłości Przerąb był miastem i znajdował się tam zamek. O budowli tej niewiele wiadomo i właściwie nie ma już po niej śladu. Podaje się, że był to zamek, ale można też znaleźć informacje, jakoby chodziło o dwór obronny. Powstał on najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku, zbudowany był na planie prostokąta. Od frontu zdobił go opilastrowany ryzalit z trójkątnym szczytem. We wnętrzu układ był dwutraktowy. Dach miał charakter czterospadowy.

Widok sprzed dawnej fosy. Za bramą po obydwu stronach drogi znajduje się woda

Widok z terenu dawnego zamku w stronę szosy. To właściwa jedyna możliwość zobrazowania tego, co pozostało po dawnym zamku. Darowałem sobie fotografowanie prywatnych domów stojących na jego dawnym terenie

Staw, przez który przepływa rzeka Luciąża, widok z drogi głównej. Zamek znajdował się gdzieś pośród drzew widocznych w prawej części zdjęcia

Zamek, czy też dwór, znajdował się w pobliżu stawów. Dzięki takiemu położeniu dotarcie do niego prowadziło przez most na fosie, co zapewne miało charakter obronny. Od spotkanej w okolicy pani dowiedziałem się, że w miejscu zamku już po drugiej wojnie światowej został wybudowany dom. Chodzi o budynek, który znajduje się na lewo po minięciu dawnej fosy. Pozostałością po założeniu dworskim jest inny budynek mieszkalny, w którym kiedyś miała mieszkać służba (na prawo po minięciu fosy).

Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków ruiny zamku wpisane są pod nr 10/46 z 29 maja 1946 roku.

1772 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: