W Pukarzowie był kiedyś dwór

Ten artykuł dodałem 8.06.2020 roku

Pukarzów to miejscowość na krańcach naszego powiatu. Przed wiekami znajdowała się tam fortalicja (dwór obronny). Dziś właściwie nie ma śladu po tym obiekcie. Próbowałem dotrzeć w to miejsce. Na mapie ustaliłem, że trzeba by wejść na groblę porośniętą z obu stron wodną roślinnością, znajdującą się na prywatnym terenie będącym kompleksem stawów rybnych. W dodatku droga wcale nie wiodła na wprost. Cóż, nie określiłbym tego jako strach, ale może dla bezpieczeństwa spróbuję wejść tam będąc na wycieczce z kimś jeszcze. Na tę chwilę zrobiłem kilka zdjęć poglądowych stawów rybnych.

Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Miejscowość była siedzibą rodziny Pukarzewskich herbu Śreniawa. Posiadali oni ponadto rozległe okoliczne tereny – Maluszyn, Sudzinek, Ciemiętniki i inne. Na początku XV wieku właścicielem dworu był Andrzej Pukarzewski. W 1628 roku Pukarzow przypadł Krzysztofowi Pukarzewskiemu. Potem właścicielem był Tomasz Danielewski, a od drugiej połowy XVIII wieku ród Ostrowskich, mających swoją siedzibę w Maluszynie. Zapewne w tym czasie dwór w Pukarzowie już nie funkcjonował, jego czasy świetności dawno minęły.

Na grobli. Gdzieś w oddali po prawej stronie był dwór. Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Gdzieś na wprost w oddali był dwór. Czerwiec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Dwór znajdował się na kopcu – sztucznym wzniesieniu pośród bagnistej doliny. Dziś jest to wyspa oblewana przez Pilicę. Dwór wybudowany był z łamanego kamienia wapiennego, określanego czasem jako kamień polny. Podstawa budynku miała kształt prostokąta z przybudówkami (basztami?) od północy i południa. W 1972 roku przeprowadzono tam badania archeologiczne. Znaleziono wówczas fragmenty naczyń, kafle z pieca, elementy uprzęży konnej, ostrogę i inne artefakty.

W wojewódzkim rejestrze zabytków relikty dworu w Pukarzowie znajdują się pod numerem 742 z 27 grudnia 1967 roku.


858 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)