Wapienniki w Smotryszowie

W Smotryszowie (gmina Kodrąb) znajdowały się niegdyś dwa piece wapiennicze. Dziś pozostał tylko jeden, jest nieużywany i podniszczony. Powstanie pieców wapienniczych w tym miejscu wiązało się z występowaniem tzw. antykliny, czyli wypukłego fałdu terenu, zawierającego w tym przypadku jurajski wapień – świetny materiał budulcowy.

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

W 1884 roku powstał tam wapiennik. W 1893 roku należał on do Walentego Wichlińskiego. Zatrudniał on 16 robotników i produkował w skali roku 180 tysięcy pudów (2860 ton) wapna. Około 1900 roku właścicielem był Święcicki. Zbudował on wtedy dwa piece wapiennicze. Początkowo opalano je drewnem, później także węglem. Były wykorzystywane do 1964 roku.

Mniejszy piec wapienniczy. Fot. nr 66 z Katalogu zabytków budownictwa przemysłowego

Pozostałości jednego z nich można podziwiać do dziś. Znajduje się on na terenie prywatnej firmy z branży eventowej. Piec ten w pierwotnej formie miał wysokość 20 metrów, a promień podstawy wynosił 7 metrów. Komin miał kształt sześciokąta, na szczycie komina znajdował się otwór surowcowy. Do tego szczytu prowadził dwufilarowy pomost łączący go z podwyższeniem terenu. Piec ten posiadał trzy otwory piecowe oraz trzy otwory odbiorcze.

Większy piec wapienniczy. Fot. nr 66 z Katalogu zabytków budownictwa przemysłowego

Drugi piec, z tego co mi wiadomo – już nieistniejący, był wyższy, miał 30 metrów. Promień przekroju wynosił również 7 metrów. Komin miał formę ściętego stożka, był zbudowany z cegły. Otwór surowcowy znajdował się w połowie wysokości komina. Posiadał trzy otwory piecowe oraz trzy otwory odbiorcze. Pomost do otworu surowcowego był dwufilarowy.

Korzystałem z informacji zawartych w Katalogu zabytków budownictwa przemysłowego w Polsce. T. 4, Województwo łódzkie. Z. 2, Powiat Radomsko – województwo łódzkie, autorstwa W. Baranowskiego, B. Baranowskiego, A. Lecha, Wrocław 1969 r.

1437 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj