Wideoksiążka o Auschwitz-Birkenau z udziałem uczennic z Radomska

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Upamiętnia on datę przybycia pierwszego transportu więźniów politycznych w dniu 14 czerwca 1940 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dziś obchodzimy 81 rocznicę tego wydarzenia.

Jednym z najważniejszych projektów Muzeum Auschwitz związanym z tą rocznicą jest stworzenie wersji wideo książki „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych” autorstwa dyrektora muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego. Do udziału w tym społecznym przedsięwzięciu muzeum zaprosiło uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy nagrali prawie 300 fragmentów relacji ocalałych. Wszystkie przeczytane relacje tworzą płynnie opowiedzianą historię 728 więźniów. Moje dwie uczennice, Natalia Wróbel oraz Małgorzata Kowalczyk, obie z klasy drugiej liceum (III LO w Radomsku) wzięły udział w projekcie. Natalia odczytała fragment wspomnień byłego więźnia Czesława Bartysa (nr obozowy 710). Fragment z Natalią zaczyna się od 2:14. Gosia odczytała fragment wspomnień byłego więźnia Kazimierza Albina (nr obozowy 118). Fragment z Gosią zaczyna się od 10:37. Nagranie znajduje się tutaj.

Screen z nagrania – Natalia Wróbel

Screen z nagrania – Małgorzata Kowalczyk

Jest mi tym bardziej miło, że udało mi się namówić Natalię i Gosię do wzięcia udziału w tym projekcie 🙂 Zachęcam oczywiście do przesłuchania i obejrzenia całej audioksiążki, to ciekawe źródło dotyczące początków obozu Auschwitz-Birkenau.

428 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj