Willa Kazimiera w Gomunicach

Ten artykuł dodałem 7.02.2018 roku

Artykuł został zaktualizowany o nowe informacje znajdujące się na dole.

Podczas zeszłorocznej wycieczki po okolicach Radomska natrafiłem na ciekawy budynek znajdujący się w Gomunicach przy ulicy Armii Krajowej 34. Dwupiętrowy dom, częściowo drewniany, częściowo murowany – robił wrażenie. Wtedy nic nie wiedziałem o tym budynku, teraz dzielę się tym, co przeczytałem w książce Tomasza Kuźnickiego, zachęcając jednocześnie do sięgnięcia po tę lekturę.

willa_kazimiera_gomunice_1Zdjęcie z lipca 2017 roku

willa_kazimiera_gomunice_2Zdjęcie z lipca 2017 roku

willa_kazimiera_gomunice_3Zdjęcie z lipca 2017 roku

Willa zbudowana została ok. 1890-1894 roku. Jej właścicielem był Józef Heinzel, bardzo bogaty łódzki przedsiębiorca. Budynek miał służyć na pobyty służbowe lub wypoczynek, bo Heinzel był właścicielem okolicznych terenów.

willa_kazimiera_gomunice_4Zdjęcie z 2017 roku

Po śmierci Heinzla willa służyła jako mieszkanie wypoczynkowe, które można było wynająć. Właścicielami byli wówczas Sobańscy. W latach 1954-1974 siedzibę miało tam Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Gomunicach oraz Gromadzki Ośrodek Zdrowia. Wtedy też powstała murowana część willi, zatracił się też jej pierwotny wygląd. Jeszcze kilka lat temu znajdowały się tam mieszkania socjalne. Teraz willa ulega degradacji.

willa_kazimiera_gomunice_5Zdjęcie z 2017 roku

Na koniec wspomnę o dwóch nazwach, których używano dla określenia tej willi – „Kazimiera” oraz „Stara Gmina”. Etymologia tej drugiej nazwy jest prozaiczna, natomiast z „Kazimierą” wiąże się pewna ciekawa historia, którą można przeczytać w książce Tomasza Kuźnickiego pt. „Z dziejów letnisk przy stacji Kamieńsk (Gomunice, Wielki Bór, Kocierzowy)”, dostępnej m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. W książce jest też znacznie więcej informacji o tej, a także innych willach w okolicy.

willa_kazimiera_gomunice_6Zdjęcie z 2017 roku

Aktualizacja ze stycznia 2021 roku

Willi Kazimiery już nie ma. Jej rozbiórka nastąpiła w sierpniu 2020 roku. Obecnie w jej miejscu stoi już monumentalny, piętrowy budynek, w którym będzie nowe przedszkole. Informację tę otrzymałem od Tomasza Kuźnickiego.

3826 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: