Wizualizacja fabryki Thoneta na starej grafice

Ten artykuł dodałem 28.12.2020 roku

Na stronie internetowej muzeum w miejscowości Boppard (Niemcy) znalazłem grafikę przedstawiającą wizualizację terenów radomszczańskiej fabryki Braci Thonet. Rodzina Thonetów swój pierwszy zakład posiadała właśnie w Boppard i dlatego tamtejsze muzeum zgromadziło pamiątki po przedsiębiorstwie. Oprócz grafiki właściwie nie znalazłem żadnych innych informacji na temat Radomska. Pewnie osobista wizyta mogłaby sprawić, że dotarłbym do ciekawych informacji i źródeł, ale nie jest to możliwe…

Grafika pochodzi z: http://museum-boppard.de/explore/thonet-industrial-production

Grafikę podpisano: „fabryka w Nowo Radomsku, otwarta w 1880 roku”. Na grafice widzimy budynki przedsiębiorstwa Thonetów. Wydaje mi się, że jest to wizualizacja (albo plan), a nie przedstawienie z natury, gdyż wiele elementów oznaczono symbolicznie oraz nie w tym miejscu, gdzie są w rzeczywistości. Wydaje mi się, że duży budynek znajdujący się w prawej części istnieje do dziś, choć jego tylna część wygląda inaczej – jest krótsza. Obecnie jest tam second hand, a wcześniej był sklep z AGD i RTV. Równie wysoki i długi budynek położony mniej więcej w środkowej części grafiki też moim zdaniem istnieje, ale znajduje się w rzeczywistości raczej zdecydowanie po prawej stronie od tego pierwszego wspomnianego budynku i ma o jedną kondygnację mniej. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczny dach jeszcze innego budynku – na grafice jest to całkowicie prawa strona. Dach tego budynku jest półokrągły. Podobny dach znajdował się na tych terenach fabrycznych, ale nie tak blisko tych budynków na lewo od niego. Na grafice widać też dom mieszkalny ze skwerem i alejkami przed nim. Na jednym ze starych zdjęć też znajduje się podobny dom (mniej więcej tam, gdzie dziś jest Egipcjanka), ale wzdłuż niego biegnie bocznica, a tutaj ona dopiero łukiem dochodzi do linii ogrodzenia fabrycznego. W lewej części zdjęcia wydaje się, że jest obecna ulica Kolejowa z rzędem domków robotniczych. U dołu widzimy linię kolejową oraz odchodzącą od niej bocznicę, która przebiega wzdłuż budynków zakładowych. Taka bocznica rzeczywiście tam istniała. Warto podkreślić, że orientację na grafice przyjąłem właśnie na podstawie ułożenia linii kolejowej oraz biegnącej tam bocznicy. Ogólnie rzecz biorąc, zabudowa wydaje się być bardziej zwarta niż w rzeczywistości.

Wszelkie sugestie Czytelników mile widziane…

553 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)