We wrześniu 2021 roku przystąpiłem do europejskiego projektu Convoi77, którego celem jest odtworzenie historii indywidualnej każdej z 1306 osób deportowanych, w ostatnim dużym transporcie Żydów z Drancy we Francji do Auschwitz, który odbył się 31 lipca 1944 roku.
Zdjęcie Wigdora Lachmana z dokumentów, do których dotarłem. Zdjęcie to opublikowałem w biogramie na stronie projektu
W transporcie tym znajdowali się deportowani z 32 krajów na całym świecie. Około 900 z nich nie pozostawiło po sobie żadnych osobistych dokumentów i materiałów, nie posiadali potomków lub ich rodzina zginęła w czasie wojny.
Rozpocząłem poszukiwania informacji na temat Wigdora Lachmana. Niewiele wówczas o nim wiedziałem – data urodzenia, wykonywany zawód i fakt, że urodził się on w Radomsku, a później wyemigrował do Francji. Szukałem na wielu frontach, opublikowałem także apel na Radomsk.pl. Mój udział w projekcie miał się zakończyć w czerwcu 2022 roku przygotowaniem gotowego biogramu. Napotkałem jednak na wiele problemów, związanych z dostępnością archiwów francuskich, czytaniem francuskojęzycznych dokumentów pisanych ręcznie. Okazało się, że źródeł jest bardzo niewiele, są one rozproszone. Nastąpił jednak przełom w wyniku którego dotarłem do kopii dokumentów zawierających m.in. zdjęcia Wigdora Lachmana! Nie przypuszczałem, że w ogóle takie źródła mogły się zachować, więc tym bardziej byłem zaskoczony.
We wrześniu 2024 roku na stronie projektowej ukazał się gotowy biogram. Zachęcam do zapoznania się z nim.
P.S. Do pracy przy projekcie zostali zaangażowani uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. S. Staszica w Radomsku: Szymon Olczyk, Daria Kucharska, Alicja Rzeźniczak i Laura Cielecka. Dostali za to ode mnie wyższe oceny z wiedzy o społeczeństwie na koniec roku szkolnego 🙂
P.S. 2. Wybieram już kolejną postać, której biogram opracuję w ramach projektu Convoi77.
P.S. 3. W listopadzie dotarło do mnie oficjalne podziękowanie. Więcej na ten temat tutaj.
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: