Wyszynk Stefana Kluski

Ten artykuł dodałem 30.10.2016 roku

Zwróciliście kiedyś uwagę na stary napis widniejący na jednej z kamienic przy ul. Warszyca?

wyszynk_stefan_kluska_1

To szyld wyszynku należącego kiedyś do Stefana Kluski. Wyszynkiem nazywano niegdyś miejsce, w którym można było kupić napoje alkoholowe i tam je od razu spożyć, dziś powiedzielibyśmy – restauracja lub bar.

wyszynk_stefan_kluska_2

Stefan Kluska prowadził skład wódek i likieru przy ul. Brzeźnickiej 7 (dziś Warszyca). Jego firma istniała od 1927 roku (chociaż zarejestrowano ją dopiero w 1931 r.). Na szyldzie znajduje się także nazwa – Związek Inwalidów Wojennych RP. Była to organizacja, która działała w Radomsku od 1925 roku, początkowo w ul. Kaliskiej 2. Radomszczańskie koło tej organizacji otrzymało od władz państwowych koncesję na sprzedaż alkoholu. Na razie nie udało mi się ustalić powiązania pomiędzy Stefanem Kluską a Związkiem Inwalidów Wojennych RP.

wyszynk_stefan_kluska_3

2141 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)