Wyszynk Stefana Kluski

Ten artykuł dodałem 30.10.2016 roku

Zwróciliście kiedyś uwagę na stary napis widniejący na jednej z kamienic przy ul. Warszyca?

wyszynk_stefan_kluska_1

To szyld wyszynku należącego kiedyś do Stefana Kluski. Wyszynkiem nazywano niegdyś miejsce, w którym można było kupić napoje alkoholowe i tam je od razu spożyć, dziś powiedzielibyśmy – restauracja lub bar.

wyszynk_stefan_kluska_2

Stefan Kluska prowadził skład wódek i likieru przy ul. Brzeźnickiej 7 (dziś Warszyca). Jego firma istniała od 1927 roku (chociaż zarejestrowano ją dopiero w 1931 r.). Na szyldzie znajduje się także nazwa – Związek Inwalidów Wojennych RP. Była to organizacja, która działała w Radomsku od 1925 roku, początkowo w ul. Kaliskiej 2. Radomszczańskie koło tej organizacji otrzymało od władz państwowych koncesję na sprzedaż alkoholu. Na razie nie udało mi się ustalić powiązania pomiędzy Stefanem Kluską a Związkiem Inwalidów Wojennych RP.

wyszynk_stefan_kluska_3

2090 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.