Zbigniew Kutermacha ps. „Czarny”

Ten artykuł dodałem 26.12.2016 roku

Był żołnierzem Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Urodził się 13 sierpnia 1927 roku w Radomsku. W czasie okupacji już jako młodzieniec związał się z AK-owską konspiracją. W drugiej połowie 1945 roku był jednym z organizatorów Konspiracyjnego Wojska Polskiego Okręgu Śląskiego o kryptonimie „Klimczok”. Równolegle z tą działalnością studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Za wybitne zdolności organizacyjne Kierownictwo KWP – „Klimczok” powierzyło mu stanowisko Komendanta na m. Gliwice i powiat. Działalność tę prowadził do połowy 1946 roku kiedy to też nastąpiły aresztowania w Kierownictwie KWP, które niestety nie ominęły i jego. Po długotrwałym procesie 23 października 1946 roku Wojskowy Sąd Rejonowy pod przewodnictwem mjr Mieczysława Janickiego skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 6 stycznia 1947 roku. Dopiero 23 października 1992 roku Sąd Wojewódzki w Katowicach uznał ten haniebny wyrok za nieważny.

868 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.