Zdjęcie przedstawiające radomszczański dworzec kolejowy w czasie pierwszej wojny światowej

Ten artykuł dodałem 12.10.2021 roku

Ostatnio na aukcji internetowej znalazłem poniższe zdjęcie. Przedstawia ono dworzec kolejowy w Noworadomsku. Budynek ma widoczne ślady uszkodzeń, otwory okienne są puste. A na pierwszym planie stoją żołnierze, zapewne austriaccy. Moim zdaniem zdjęcie to wykonano ok. 1917 roku – na pewno po częściowym zburzeniu dworca, ale jeszcze przed zakończeniem wojny. Oryginalna fotografia ma wymiary 10,5 x 8 cm. Niestety ze względu na wysoką cenę ostateczną, nie udało mi się jej kupić. Napisy widoczne na awersie były dodane przez sprzedającego, nie usuwam ich, a więc nie ingeruję w fotografię.

Zapewne z podobnego okresu pochodzą opisywane przeze mnie pocztówki przedstawiające zburzony dworzec. Jedna jest tutaj, a druga tutaj.

 

344 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)