Zdzisław Witalewski

Urodził się 1 stycznia 1926 roku w Kamieńsku. W czasie drugiej wojny światowej był aktywnym członkiem Szarych Szeregów, potem wstąpił do Armii Krajowej. Nosił pseudonim „Zeus”. Od 1945 roku znajdował się w zgrupowaniu Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, czyli w Konspiracyjnym Wojsku Polskim.

zdzislaw_witalewski_zeus

Był jednym z założycieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego Zarządu Głównego Ogólnokrajowego Związku Byłych  Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Światowego Związku  Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ziemi Piotrkowskiej. Był również Prezesem Stowarzyszenia Szarych Szeregów Koła w Kamieńsku oraz Wiceprezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po śmierci I Prezesa został wybrany na Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Radomsko i pełnił tą funkcję do końca swoich dni. Za zasługi został odznaczony Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Krzyżem KWP. Znalazł się m.in. wśród członków Honorowego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości powołanego przez Prezydenta Radomska Jarosława Ferenca.

zdzislaw_witalewski_nekrolog

Zmarł 13 września 2018 roku. Jego pogrzeb odbył się we wtorek 18 września 2018 roku. Spoczął na Starym Cmentarzu w Radomsku.

1383 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj