Zmarł Józef Bałaban

Klasztor Franciszkanów w Radomsku poinformował, że 4 października 2022 roku w Krakowie zmarł Brat Józef Bałaban.

Zdjęcie pochodzi z www.franciszkanie.pl

Józef Bałaban urodził się w 1929 roku. Od od lutego do czerwca 1953 r. odbywał postulat w Niepokalanowie, ale podejrzewano u niego poważną chorobę płuc i musiał przerwać formację. Gdy okazało się, że diagnoza lekarska była błędna, kontynuował formację w Krakowie. Skierowano go na aspiranturę i postulat do klasztoru w Dąbrowie Górniczej–Gołonogu, gdzie 29 listopada 1953 roku z rąk o. Ignacego Muchy otrzymał habit franciszkański a wraz z nim imię zakonne Józef. W styczniu 1954 roku kontynuował postulat w zakonie w Jaśle. 4 października 1955 roku złożył tam pierwszą profesję zakonną. Śluby wieczyste złożył w Jaśle w 1958 roku. Przez 13 lat służył tam jako ogrodnik.

W 1971 roku został skierowany do klasztoru w naszym mieście. Tutaj również zajmował się ogrodem. W 1982 roku brat Józef Bałaban został skierowany do klasztoru św. Franciszka w Krakowie. Tam przez pierwsze dwa lata posługiwał jako zakrystian w bazylice. Następnie został przydzielony do pracy na furcie. Nieustannie, aż do 2021 roku zajmował się ogrodem, później nie pozwalał mu już na to jego stan zdrowia. Wytwarzał różańce z ziaren hodowanej przez siebie łzawicy ogrodowej, stąd nazywano do „bratem od różańców”.

W zakonie przebywał 67 lat, a dożył 93 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 6 października 2022 roku. Brat Józef spoczął w grobowcu zakonnym na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

 

 

518 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj