Kuczki to szałasy budowane przez Żydów na potrzeby praktyk religijnych. Słowo kuczka pochodzi z języka hebrajskiego, w którym miało ono formę „sukka”.
Czerwiec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Początkowo kuczki były bardzo proste, związane jest to z bardzo starą tradycją. Żydzi podczas wyjścia z niewoli egipskiej mieszkali na pustyni w prowizorycznych drewnianych szałasach. Na pamiątkę tego obchodzą oni święto Sukot – święto szałasów, które trwa od 15 do 21 dnia żydowskiego miesiąca tiszri, a według kalendarza używanego obecnie jest to wrzesień lub październik, bo święto jest ruchome. Podczas Sukot Żydzi budują szałasy i spędzają w nich siedem dni. Ma to być tymczasowy dom, w którym spożywa się posiłki, a czasem nawet przebywa bez przerwy. Tradycja przez lata ewoluowała i zamiast przebywać przez tydzień na pustyni, Żydzi zaczęli budować kuczki przy swoich domach. Istnieją pewne reguły z tym związane. Szałas musi mieć co najmniej trzy stabilne ściany, dach powinien być drewniany z otworem, aby można było w nocy podziwiać gwiazdy. Wewnętrzne ściany powinny być ozdobione malowidłami, kwiatami, roślinami.
Przy dawnym domu cadyka Rabinowicza przy ul. Przedborskiej 9 znajduje się element architektoniczny, który prawdopodobnie był kuczką. Z ulicy Przedborskiej, jak i Joselewicza, trudno dostrzec tę kuczkę, ponieważ znajduje się ona we wnęce, widocznej jedynie po wejściu na podwórko. Drewniana konstrukcja trzyma się na solidnej belce stropowej i posiada prostopadłe do niej belki drewniane wychodzące z głównego budynku. Z trzech stron ściana jest murowana a od zewnątrz drewniana z elementami ozdobnymi w dolnej części. Być może ściana od strony budynku również jest drewniana, ale trudno to stwierdzić z perspektywy parteru przez małe okno na piętrze. Okna w sumie są dwa. Do kuczki wejście było co najmniej jedno od strony budynku murowanego przez drzwi, które widać po prawej stronie. Kolejne wejście prowadziło przez nieistniejące dziś schody zewnętrzne – pozostał po nich jedynie ślad na elewacji.
Czerwiec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2025 r., fot. Paweł Dudek
Teren jest prywatny, nie należy tam wchodzić również ze względu na bezpieczeństwo, bo budynek jest w złym stanie. Nie znalazłem w literaturze naukowej informacji, że na pewno była to kuczka, chociaż w lokalnej świadomości oraz na pierwszy rzut oka tak należałoby tę część budynku określić. W artykule Anny Michalskiej z Narodowego Instytutu Dziedzictwa pt. „Historia zespołu starej synagogi w Radomsku” („Zeszyty Radomszczańskie”, tom XXI) nie ma słowa, że była tam kuczka, z drugiej jednak strony artykuł szeroko opisuje wiele budynków z okolicy, nie skupia się tylko na tym jednym. Zdjęcia tego budynku (bez kuczki) oraz krótki tekst opublikowałem już w 2021 roku, można się zapoznać tutaj.
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: