W gminie Dobryszyce, niedaleko miejscowości Huta Brudzka znajdują się pozostałości po dawnym cmentarzu ewangelickim. Jest on położony na skraju lasu, na północ od drogi prowadzącej z Brudzic do Pytowic. Niestety pozostało po tej nekropolii niewiele. Kilka metrów od asfaltówki widać metalowy krzyż, przybrany kolorowymi, sztucznymi kwiatami. Nieco dalej w głąb lasu i lekko w lewo znajdują się dwa kolejne krzyże – jeden metalowy, a za nim murowany. Wytrawne oko dostrzeże jeszcze w terenie zarośnięte nasypy, które prawdopodobnie są pozostałościami po ziemnych grobach. Jest tam też widać mnóstwo śladów po przekopach…
Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2019 r., fot. Paweł Dudek
Fotografie z marca 2021 roku
Wybrałem się w to miejsce także w marcu 2021 roku. Teraz zauważyłem, że widać nieco więcej niż w czerwcu 2019 roku. Otóż w sumie odnalazłem aż pięć widocznych śladów grobów. Pierwszy to metalowy krzyż widoczny dość dobrze z asfaltówki (1), położony kilka metrów od jej krańca. Tuż za tym krzyżem znajduje się kopczyk ze sztucznymi kwiatami (2). Idąc dalej w las, za tymi dwoma obiektami, nieco w lewo znajduje kolejny metalowy krzyż (3), a tuż za nim krzyż z lastriko z płaskorzeźbą przedstawiającą Jezusa (4). Przy metalowym krzyżu (3) można zobaczyć pozostałości po betonowej konstrukcji grobu. To w sumie cztery. Piąty krzyż, wykonany z lastriko i otoczony (chyba) metalowym, czarnym okuciem znajduje się w głębi lasu (5), patrząc z asfaltówki na wprost pierwszego krzyża będzie to kierunek na prawo. Poniżej wstawiłem dwie wersje tego samego zdjęcia. Na pierwszej wykadrowanej wersji zaznaczyłem na czerwono krzyże i ponumerowałem je tak, jak powyżej w tekście. Być może w terenie da się jeszcze odnaleźć inne pozostałości nagrobków (np. jakiś powalony i zarośnięty krzyż), ale nie chciałem ingerować w ściółkę. Na ostatnim zdjęciu z czerwca 2019 roku pokazałem ziemny nasyp, który zapewne jest grobem, teraz nie rzucił mi się on w oczy.
Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek
To samo zdjęcie co wyżej, ale niewykadrowane i bez oznaczeń. Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek
Krzyż położony najbliżej asfaltówki (1), a za nim kopczyk z kwiatami (2). Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek
Kopczyk z kwiatami (2). Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek
Krzyż metalowy (3) oraz lastriko z płaskorzeźbą przedstawiającą Jezusa (4). Za krzyżem metalowym widać pozostałości po betonowej konstrukcji grobu. Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek
Krzyż lastriko z płaskorzeźbą przedstawiającą Jezusa (4). Pod krzyżem znicze, całkiem nowe. Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek
Widoczna betonowa konstrukcja grobu przy metalowym krzyżu (3). Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek
Krzyż lastriko z czarnym okuciem. Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek
Fotografie z maja 2024 roku
Kolejna moja wizyta na cmentarzu w Hucie Brudzkiej miała miejsce w maju 2024 roku. W porównaniu do wcześniejszych zdjęć zauważyłem, że teraz sfotografowałem także metalowy, czarny krzyż, którego albo wcześniej nie zauważyłem, albo ktoś go tam niedawno postawił. Ze względu na to, że będąc tam w maju 2024 roku nie kojarzyłem jak to miejsce wyglądało kilka lat wcześniej, w ogóle nie zwróciłem na to uwagi. Dopiero w domu porównując wcześniejsze zdjęcia z opisami zdałem sobie sprawę, że sfotografowałem coś, co wcześniej nie było przeze mnie uwiecznione. Może tego czarnego krzyża tam jeszcze do niedawna nie było? O to zagadka…
Maj 2024 r., fot. Paweł Dudek
Maj 2024 r., fot. Paweł Dudek
Maj 2024 r., fot. Paweł Dudek
Maj 2024 r., fot. Paweł Dudek
Maj 2024 r., fot. Paweł Dudek
Maj 2024 r., fot. Paweł Dudek
Maj 2024 r., fot. Paweł Dudek
Maj 2024 r., fot. Paweł Dudek
Aktualizacja z sierpnia 2024 roku
W maju tego roku zwróciłem uwagę na metalowy, czarny krzyż, którego wcześniej nie widziałem. Czytelnik bloga, pan Grzegorz wyjawił mi dziś o co chodzi. Otóż stwierdził on, że ten nowy krzyż stanął tam w miejsce starego. I dodaje: „na pewno był jeszcze jeden kamienny, przy takich piaskowych dołach. Patrząc z drogi na widoczne krzyże to w prawą stronę. Babcia mi opowiadała o tym miejscu. Wielokrotnie tam byliśmy przemieszczając się od Żab poprzez lasy (…)”.
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: