W dolnej części artykułu znajduje się aktualizacja.
To kolejne miejsce w Łodzi nawiązujące do postaci urodzonego w Kobielach Wielkich Władysława Stanisława Reymonta. Jak na razie, poza nazwą hotelu, nie odkryłem (niestety) żadnych innych związków naszego noblisty z tym miejscem. Wpis jednak powstał, bo sama nazwa mnie jakoś do tego zachęciła.
2019 r., fot. Paweł Dudek
2019 r., fot. Paweł Dudek
Trzypiętrowy modernistyczny hotel Reymont mieści się przy ulicy Legionów 81 w Łodzi. To budynek dawnych koszar wojskowych, zbudowany w latach 1927-1930 według projektu Józefa Płoszko. Obecnie ten obiekt hotelowy ma trzy gwiazdki. Budynek ten niegdyś był siedzibą łódzkiego garnizonu wojskowego, mieściła się tam też prokuratura wojskowa i inne instytucje związane z wojskowością. W 1959 roku budynek został przekształcony w Hotel Garnizonowy i od tamtego czasu służy w tego typu celach.
2019 r., fot. Paweł Dudek
2019 r., fot. Paweł Dudek
2019 r., fot. Paweł Dudek
Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, to jedna z niewielu budowli w Łodzi w stylu art deco. Kształt rzutu budynku przypomina literę „L”. Tak opisano jego architekturę w Wikipedii:
Fasady zostały podzielone na trzy poziome pasy, z czego dolny pas obejmuje dwie kondygnacje, a pozostałe po jednej. Pasy rozdzielone są ozdobnymi gzymsami. Dolny pas ozdobiony jest pilastrami. Fasada zachodniego skrzydła od strony dziedzińca ozdobiona jest ryzalitem z zadaszonym podjazdem wspartym na dwóch filarach, prowadzącym do hotelowej restauracji. Do skrzydła południowego prowadzą trzy wejścia: jedno z portykiem ozdobionym czterema pilastrami od strony ulicy Legionów oraz dwoma od strony dziedzińca, będącego obecnie parkingiem hotelowym. Od ulicy św. Jerzego dziedziniec oddzielony jest ozdobnymi arkadami, a od strony północnej garażami i parterowymi budynkami gospodarczymi. Wnętrze głównego holu ozdobione jest stylizowanymi kolumnami nawiązującymi do porządku korynckiego oraz „kryształową” dekoracją sufitu. Restauracja zachowana została w stylu Art déco i ozdobiona została kopiami obrazów Tamary Łempickiej.
Hotel posiada 73 pokoje, które mieszczą w sumie 128 gości. Ponadto w budynku znajdują się cztery sale konferencyjne (na łącznie około 100 osób), restauracja „Art-Deco”, gabinet masażu, siłownia oraz pokój bilardowy.
Aktualizacja z marca 2025 roku
Hotel przeszedł gruntowny remont, trwający półtora roku i obecnie przyjmuje gości pod nazwą Aiden by Best Western Łódź. Może i szkoda trochę tego Reymonta, ale w Łodzi jest jeszcze sporo nawiązań do naszego noblisty. W wystroju hotelu znaleźć można nawiązania do lokalnego designu. Hotelowa restauracja Bohema, której nazwa nawiązuje do artystycznego charakteru obiektu i okresu międzywojennego, w którym powstał, oferuje dania kuchni polskiej i międzynarodowej. Strona internetowa hotelu to https://www.aidenbestwesternlodz.pl/pl/
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: