W dniach 27-29 czerwca 2023 roku uczestniczyłem w Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej pt. „Narzędzia tu i teraz w nauczaniu o wtedy. Nowe technologie w edukacji o Auschwitz i Holokauście”, organizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu.
Czerwiec 2023 r., fot. Paweł Dudek
W tym roku minęło 78 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Świadków historii tych wydarzeń jest coraz mniej. Współczesne wydarzenia, takie jak konflikt w Ukrainie czy przede wszystkim pandemia pokazały, że dotychczasowe metody nauczania nie są wystarczające, aby przekazywać wiedzę młodym ludziom. Stąd też wniosek organizatorów, aby konferencja poświęcona była nowych technologiom w nauczaniu.
W pierwszy dzień odbyło się zwiedzanie terenów dawnego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Następnego dnia spotkaliśmy się w siedzibie MCEAH przy ul. Leszczyńskiej 15. Na początek odbył się panel dyskusyjny na temat odbioru nowych technologii z perspektywy psychologiczno-socjologicznej. Celem tej rozmowy miała być refleksja nad wyraźnie widoczną zmianą sposobu przyswajania wiedzy i koniecznością doboru nowych, skuteczniejszych narzędzi edukacyjnych. Swoje opinie na ten temat wyraziły Orit Margaliot (edukatorka z Australii) oraz Anna Osiadacz (edukatorka z Fundacji Koncept Kultura). Kolejny panel poświęcony był muzeom i miejscom pamięci w mediach społecznościowych. tutaj swoje opinie wyrażali: dr Yael Richler-Friedman (Yad Vashem), Alison Kitchens (Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie) oraz Paweł Sawicki (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau).
Po południu zostaliśmy zapoznani z aplikacją „Auschwitz in Front of Your Eyes”. Jest to aplikacja służąca do oprowadzania po Miejscu Pamięci Auschwitz. Wzięliśmy udział w skróconym zwiedzaniu przy użyciu tejże aplikacji, mogliśmy też zadać twórcom pytania na jej temat. Prelegentami w trakcie dyskusji nad tym projektem byli: Ran Diskin (developer), Liroy Yochai Or (AppsFlyer), Aya Feldman (współtwórczyni aplikacji), Wojciech Soczewica (Fundacja Auschwitz-Birkenau), Tomasz Michaldo (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau) oraz Zuzanna Janusik (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau).
Wieczorem wszyscy uczestnicy konferencji pojechali do restauracji Tarniówka, gdzie DOSŁOWNIE po królewsku zostaliśmy ugoszczeni i obsłużeni. Smaki też wyśmienite!
Czwartek był dość intensywny. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, a każda z grup uczestniczyła w sumie w sześciu różnych warsztatach, prowadzonych przez:
– Stephanie Billib (Miejsce Pamięci Bergen-Belsen),
– Karen Jungblut (USC Shoah Foundation),
– Aaron Peterer (Dom Anny Frank),
– Rachel Rosenman Ofer (Beit Haedut),
– dr Anette Homlong Storeide (Falstad Centre),
– dr Piotr Popławski (Muzeum Pamięci Sybiru).
Każdy z tych prowadzących zaprezentował nowe technologie wykorzystywane w ich miejscach pracy. Mogliśmy więc zobaczyć jak wykorzystywana jest technologia VR, relacje do słuchania, zaawansowane wizualizacje miejsc pamięci.
Czerwiec 2023 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2023 r., fot. Paweł Dudek
Czerwiec 2023 r., fot. Paweł Dudek
Podczas konferencji uczestniczyliśmy w nadaniu tytułu Honorowego Partnera Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Tytuł ten przypadł firmie AppsFlyer, która pomogła muzeum w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości w trakcie pandemii. Przemówienia przedstawicieli tej firmy były w mojej ocenie bardzo profesjonalne i jednocześnie wzruszające.
W trakcie konferencji rozmawiano także o szansach i zagrożeniach związanych z wykorzystaniem owych technologii w edukacji o zbrodniach II wojny światowej. Panelistami byli dr Maria Zalewska (Auschwitz-Birkenau Mamorial Foundation), dr Jennifer Rich (Uniwersytet Rowan) oraz dr Matthew Boswell (Uniwerstet w Cardiff). Moderatorem tej rozmowy był dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Konferencja była kolejną inicjatywą Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w której uczestniczyłem i jak zawsze spełniła ona moje oczekiwania. Jak uczestnik czułem się bardzo profesjonalnie przyjęty. Warunki oferowane przez organizatorów stały na wysokim poziomie. Oprócz uczestnictwa jako słuchacz w poszczególnych panelach i warsztatach bardzo ważne były dla mnie rozmowy kuluarowe z innymi nauczycielami oraz edukatorami, którzy działają zarówno lokalnie, ogólnopolsko, jak i na arenie międzynarodowej. Odświeżyłem więc znajomości z poprzednich konferencji oraz seminariów, co jest dla mnie niezwykle cenne.
Konferencja odbywała się w języku polskim oraz angielskim i niesamowicie się cieszę, że nie miałem większych problemów ze zrozumieniem tego drugiego języka. Jeszcze dużo nauki przede mną, ale idziemy powoli do przodu!
Uczestnictwo w konferencji z pewnością pomoże mi na uatrakcyjnienie tego, co prezentuję na blogu, ale również przyczyni się do ulepszenia prowadzonych przeze mnie lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie.
Czerwiec 2023 r., fot. Paweł Dudek
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: