Jedna litera robi różnicę?

Czytelniczka bloga zapytała mnie, czy znak używany do promowania działań związanych z 750 rocznicą lokacji Radomska jest prawidłowo wykonany. Według niej chyba nie do końca tak jest, bo zapomina się o pierwotnym wyglądzie elementów tworzących tenże znak. Poniżej znajduje się jego wizerunek. Możemy go obecnie znaleźć m.in. na licznych materiałach promocyjnych.

750latlokacjiradomska_znak

Pani A. (Czytelniczka chce zachować anonimowość) miała na myśli występujące na znaku nawiązanie do najstarszej zachowanej pieczęci miasta. W środku XIV-wiecznej pieczęci widnieje litera „K” z koroną, która miała symbolizować imię Kazimierz, należące do króla Kazimierza (zwanego później Wielkim, władał on Polską w latach 1333-1370). Wiele osób błędnie interpretuje ten fragment pieczęci, twierdząc, że to litera „R”, mająca nawiązywać do nazwy miasta. Poniżej znajduje się wizerunek tej pieczęci. Więcej na jej temat można przeczytać tutaj.

najstarsza_zachowana_pieczec_radomska

Być może autor używanego dziś znaku celowo oddzielił literę „K” od korony, zamieniając ją na „R”. A być może to działanie nieświadome. Faktem jest jednak to, że znak ten na wiele lat pozostanie w miejskiej przestrzeni, co widać chociażby na nowym radomszczańskim muralu. Wydaje się więc, że teraz znaczenie XIV-wiecznej pieczęci będzie interpretowane tak, jak na okolicznościowym logo.

fragment_muralu_ze_znakiem_ulica_zeromskiego_radomsko

1831 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj