O projekcie i autorze

Radomsk.pl to podobno NAJLEPSZY blog historyczno-turystyczny na temat miasta Radomska oraz okolic. Znajdziesz tutaj artykuły historyczne oraz turystyczne, źródła, recenzje, zdjęcia, mapy, newsy, teksty publicystyczne oraz inne materiały związane tematycznie z portalem.

Z zamiarem stworzenia w sieci swojego miejsca, w którym publikowałbym przede wszystkim materiały historyczne, nosiłem się już od dłuższego czasu. Kupiłem więc domenę i… na tym stanęło na kilka miesięcy. To nawet dobrze, ponieważ przez prawie rok od tego zakupu myślałem jak ma wyglądać moje historyczne miejsce w sieci. Miałem już pewne doświadczenia dzięki blogowi o Henryku Siemiradzkim (www.siemiradzki.paweldudek.com). Pomysł więc dojrzewał. W październiku 2014 roku pomysł już się wyklarował i powoli, bardzo powoli, składałem wszystko w całość. Start bloga nastąpił 18 lutego 2015 roku, a tutaj znajduje się pierwszy krótki wpis.

Przed zakupem domeny długo zastanawiałem się nad tym jaką wybrać. Nazwa miała być krótka, łatwa do zapamiętania i oryginalna. Padło na Radomsk.pl. „Radomsk” to nazwa naszego miasta, funkcjonująca w latach 1919-1922. Tak, nazwa domeny jest podobna do noworadomsk.pl. Tematyka też… 🙂 Ze Zdzisławem Wiśniewskim znam się dobrze, obydwaj wiemy, że warto pisać o historii Radomska w internecie. Zresztą, konsultowałem z nim trochę powstanie bloga. Polecam Jego serwis!

Nowe materiały pojawiają się nieregularnie – czasem kilka razy dziennie, czasem raz na dwa miesiące. To nie jest serwis z publikacjami naukowymi o Radomsku, bo historia Radomska i okolic nie jest wąskim tematem, trudno jednej osobie znać się na wszystkim. Postawiłem więc na różnorodność, a przy tym przystępność dla przeciętnego radomszczanina. Nie oznacza to jednak, że neguję naukową formę, bo zawsze staram się opierać o wiarygodne źródła.

Wszystkie teksty oraz zdjęcia są mojego autorstwa – chyba, że zaznaczyłem, iż korzystałem z czyjejś pracy. Jeśli zdarzyłoby mi się jednak wykorzystać czyjeś zdjęcie albo tekst bez zgody – proszę o taką informację, na pewno się dogadamy. Możesz wykorzystywać moje materiały w taki sposób, aby postępować zgodnie z obowiązującymi normami, m.in. za każdym razem zaznaczaj moje autorstwo, pytaj o zgodę w przypadku wykorzystywania materiałów do celów komercyjnych i niekomercyjnych. Dotyczy to nie tylko konkretnych materiałów, ale także marki Radomsk.pl.

Jeśli masz pomysł na nowy wpis, albo chciałbym przekazać mi jakieś materiały – zapraszam do kontaktu. Jestem otwarty na współpracę reklamową, a także niekomercyjną.

O autorze

Nazywam się Paweł Dudek, z pasji i zawodu jestem historykiem.

Ukończyłem jednolite studia magisterskie na kierunku historia, specjalność nauczycielska na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). W latach 2007-2018 byłem członkiem Komisji Historycznej Hufca ZHP Radomsko. Byłem pomysłodawcą i głównym organizatorem Konkursu Wiedzy o Radomsku (siedem edycji, 2011-2017). Jestem Członkiem Rady Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w kadencji 2019-2023 (oraz byłem w kadencji 2015-2019). Od 2007 roku jestem członkiem radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, a od 3 kwietnia 2022 roku pełnię funkcję sekretarza oddziału (od 31 października 2010 r. do 17 marca 2013 r. pełniłem funkcję członka komisji rewizyjnej). Jestem też przewodnikiem po Radomsku (z certyfikatem ukończenia kursu w 2009 roku). Na co dzień pracuję w szkole ponadpodstawowej, jestem egzaminatorem egzaminu maturalnego z historii oraz egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie.

Od wielu lat tworzę materiały związane z historią, turystyką oraz szeroko pojętą kulturą dla takich tytułów i marek jak Telewizja Polska S.A., TVP 3 Katowice, tygodnik „Gazeta Radomszczańska”, miesięcznik „Nasza Historia”, dziennik „Polska Dziennik Łódzki”, tygodnik „Co Nowego”, kwartalnik „Na Sieradzkich Szlakach”, portal Radomsko24.pl, portal Wiadomości24.pl, portal Histmag.org. Moje teksty oraz zdjęcia są przedrukowywane we fragmentach oraz w całości w innych mediach, pracach licencjackich, magisterskich, Wikipedii i innych publikacjach. Zdarza się, że w mediach występuję w roli eksperta historii lokalnej, czasem można więc zobaczyć moje wypowiedzi w telewizji, przeczytać w internecie lub gazecie.

Zapraszam także na trzy moje strony internetowe:
– blog prywatny – blog.paweldudek.com
– Henryk Siemiradzki w Strzałkowie i okolicach – www.siemiradzki.paweldudek.com
Drejdel – blog żydowski – drejdel.paweldudek.com

Osoby, które przyczyniły się do rozwoju Radomsk.pl

Alfabetyczna lista współautorów, informatorów, autorów zdjęć i innych osób zaangażowanych w rozwój Radomsk.pl. Wielkie dzięki!

Krzysztof B.
Małgorzata B.
Arkadiusz F.
Michał Flasza
Paweł Kaliszczak
Jacek Kamieniak
Tomasz Kuźnicki
Włodzimierz M.
Karina Wiatr
Zdzisław Wiatr
Wiesław Witkowski
Tomasz Wroński
Anna Zatoń