Radomsk.pl to podobno NAJLEPSZY blog historyczno-turystyczny na temat miasta Radomska oraz okolic. Znajdziesz tutaj artykuły historyczne oraz turystyczne, źródła, recenzje, zdjęcia, mapy, newsy, teksty publicystyczne oraz inne materiały związane tematycznie z portalem.

Z zamiarem stworzenia w sieci swojego miejsca, w którym publikowałbym przede wszystkim materiały historyczne, nosiłem się już od dłuższego czasu. Kupiłem więc domenę i… na tym stanęło na kilka miesięcy. To nawet dobrze, ponieważ przez prawie rok od tego zakupu myślałem jak ma wyglądać moje historyczne miejsce w sieci. Miałem już pewne doświadczenia dzięki blogowi o Henryku Siemiradzkim (www.siemiradzki.paweldudek.com). Pomysł więc dojrzewał. W październiku 2014 roku pomysł już się wyklarował i powoli, bardzo powoli, składałem wszystko w całość. Start bloga nastąpił 18 lutego 2015 roku, a tutaj znajduje się pierwszy krótki wpis.

Przed zakupem domeny długo zastanawiałem się nad tym jaką wybrać. Nazwa miała być krótka, łatwa do zapamiętania i oryginalna. Padło na Radomsk.pl. „Radomsk” to nazwa naszego miasta, funkcjonująca w latach 1919-1922. Tak, nazwa domeny jest podobna do noworadomsk.pl. Tematyka też… 🙂 Ze Zdzisławem Wiśniewskim znam się dobrze, obydwaj wiemy, że warto pisać o historii Radomska w internecie. Zresztą, konsultowałem z nim trochę powstanie bloga. Polecam Jego serwis!

Nowe materiały pojawiają się nieregularnie – czasem kilka razy dziennie, czasem raz na dwa miesiące. To nie jest serwis z publikacjami naukowymi o Radomsku, bo historia Radomska i okolic nie jest wąskim tematem, trudno jednej osobie znać się na wszystkim. Postawiłem więc na różnorodność, a przy tym przystępność dla przeciętnego radomszczanina. Nie oznacza to jednak, że neguję naukową formę, bo zawsze staram się opierać o wiarygodne źródła.

Wszystkie teksty oraz zdjęcia są mojego autorstwa – chyba, że zaznaczyłem, iż korzystałem z czyjejś pracy. Jeśli zdarzyłoby mi się jednak wykorzystać czyjeś zdjęcie albo tekst bez zgody – proszę o taką informację, na pewno się dogadamy. Możesz wykorzystywać moje materiały w taki sposób, aby postępować zgodnie z obowiązującymi normami, m.in. za każdym razem zaznaczaj moje autorstwo, pytaj o zgodę w przypadku wykorzystywania materiałów do celów komercyjnych i niekomercyjnych. Dotyczy to nie tylko konkretnych materiałów, ale także marki Radomsk.pl.

Jeśli masz pomysł na nowy wpis, albo chciałbym przekazać mi jakieś materiały – zapraszam do kontaktu. Jestem otwarty na współpracę reklamową, a także niekomercyjną.

Możesz wesprzeć mnie w działaniach poprzez wpłatę dowolnej kwoty na przysłowiową kawę. Wpłacanie odbywa się szybko, jest bezpieczne, a odbiorca otrzymuje wsparcie, które jest w pełni legalne. Do przyjmowania wpłat korzystam z serwisu BuyCoffee.to. Wsparcie zostanie przeznaczone na opłaty serwera domeny (kilkaset złotych rocznie), a także kawę (pewnie trochę więcej 😉 Aby wpłacić dowolną kwotę, kliknij na poniższą filiżankę z kawą:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O autorze

Nazywam się Paweł Dudek, z pasji i zawodu jestem historykiem.

Ukończyłem jednolite studia magisterskie na kierunku historia, specjalność nauczycielska na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie). Od 2007 roku (z przerwą na lata 2018-2022) jestem członkiem Komisji Historycznej Hufca ZHP Radomsko. Byłem pomysłodawcą i głównym organizatorem Konkursu Wiedzy o Radomsku (siedem edycji, 2011-2017). Jestem Członkiem Rady Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w kadencji 2024-2027 (oraz byłem w kadencji 2015-2019 i 2019-2023). Od 2007 roku jestem członkiem radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, a od 3 kwietnia 2022 roku pełnię funkcję sekretarza oddziału (od 31 października 2010 r. do 17 marca 2013 r. pełniłem funkcję członka komisji rewizyjnej). Jestem też przewodnikiem po Radomsku (z certyfikatem ukończenia kursu w 2009 roku). Na co dzień pracuję w szkole ponadpodstawowej, jestem egzaminatorem egzaminu maturalnego z historii.

Od wielu lat tworzę materiały związane z historią, turystyką oraz szeroko pojętą kulturą dla takich tytułów i marek jak Telewizja Polska S.A., TVP 3 Katowice, tygodnik „Gazeta Radomszczańska”, miesięcznik „Nasza Historia”, dziennik „Polska Dziennik Łódzki”, tygodnik „Co Nowego”, kwartalnik „Na Sieradzkich Szlakach”, portal Radomsko24.pl, portal Wiadomości24.pl, portal Histmag.org. Moje teksty oraz zdjęcia są wykorzystywane w innych mediach, pracach licencjackich, magisterskich, Wikipedii, książkach i innych publikacjach. Zdarza się, że w mediach występuję w roli eksperta historii lokalnej, czasem można więc zobaczyć moje wypowiedzi w telewizji, przeczytać w internecie lub gazecie.

W lutym 2022 roku Telewizja Polska wyemitowała program „Zakochaj się w Polsce”. Tematem tego odcinka było Radomsko, a ja miałem przyjemność opowiedzieć o naszym mieście kilka słów. W kwietniu 2022 roku miała miejsce premiera przyrodniczego filmu dokumentalnego pt. „Gdy diabeł mieszkał za miedzą”, w którym opowiadam lokalne podania na temat diabłów, czarownic i innych tajemniczych stworzeń, w które wierzyli mieszkańcy okolic Radomska. W czerwcu 2023 roku wystąpiłem w programie „Moje miejsce”, emitowanym w TVP Łódź, gdzie opowiadałem o historii oraz ciekawych miejscach w Radomsku. We wrześniu 2023 roku ukazał się zbiór zadań na maturę z historii, jestem redaktorem naukowym tej publikacji.

Często uczestniczę w różnych formach szkoleniowych związanych z edukacją historyczną, dzięki czemu mogę wymieniać się doświadczeniami, a także zdobywać nową wiedzę i kompetencje. Uczestniczyłem m.in. w Europejskim seminarium szkoleniowym „The Holocaust by Bullets on the Occupied Soviet Territories” we Francji.

Zapraszam także na trzy moje strony internetowe:
– blog prywatny – blog.paweldudek.com
– Henryk Siemiradzki w Strzałkowie i okolicach – www.siemiradzki.paweldudek.com
Drejdel – blog żydowski – drejdel.paweldudek.com

Osoby, które przyczyniły się do rozwoju Radomsk.pl

Alfabetyczna lista współautorów, informatorów, autorów zdjęć i innych osób zaangażowanych w rozwój Radomsk.pl. Wielkie dzięki!

Krzysztof B.
Małgorzata B.
Arkadiusz F.
Michał Flasza
Paweł Kaliszczak
Jacek Kamieniak
Tomasz Kuźnicki
Włodzimierz M.
– Ernest Rudnicki
Karina Wiatr
Zdzisław Wiatr
Wiesław Witkowski
Tomasz Wroński
Anna Zatoń

Współpraca

Podejmę się działań promocyjnych dla Twojej firmy bądź innej instytucji, w zamian za wsparcie mojego bloga. Forma moich działań może być różna, tutaj nie ma ograniczeń (wpisy sponsorowane, recenzje, akcje w mediach społecznościowych, organizowanie konkursów, banery oraz linki reklamowe…). Jestem także zainteresowany długofalową współpracą na wyłączność.

Chętnie zrecenzuję Twój artykuł, książkę, grę lub inny produkt i umieszczę na radomsk.pl. Dzięki temu dowie się o nim wiele osób, co może się przełożyć np. na wzrost sprzedaży.
Przykładowe recenzje:
– A czy Ty znasz słowa hymnu państwowego?
Ułóż sobie samolot. Dywizjon 303 w puzzlach
Macie sentyment do PRL-u? Ta gra jest dla Was
„Bądź w życiu i służbie sprawiedliwy”. Recenzja albumu upamiętniającego przedwojennych policjantów
– Recenzja książki poświęconej policjantom zamordowanym przez Sowietów
– Recenzja gry planszowej „Odkryj Łódzkie”

Oprowadzę Ciebie oraz Twoich znajomych po Radomsku, opowiem ciekawe historie, pokażę miejsca warte uwagi. Mogę zorganizować zwiedzanie od A do Z, czyli z zamawianiem noclegów, przejazdów, posiłków i czego sobie dusza zapragnie. Współpracuję pod tym względem z lokalnymi firmami. W grę wchodzi też zwiedzanie powiatu. A jeśli ktoś lubuje się w formalnościach – ukończyłem kurs przewodników po Radomsku.

legitymacja_przewodnika_po_radomsku

oprowadzanie_po_radomsku_2011_1Podczas oprowadzania wycieczki po Radomsku, 2011 r.

oprowadzanie_po_radomsku_2011_2Podczas oprowadzania wycieczki po Radomsku, 2011 r.

Zorganizuję wykład, prelekcję czy też warsztaty związane np. z poznawaniem historii miasta. Tematyka jest szeroka, a forma zawsze dostosowana do odbiorcy. Dysponuję też kontaktami w zakresie wynajmu sal i cateringu, więc mogę wziąć na swoje barki kompleksowe działanie.

prlab_prowadzenieProwadzę zajęcia dotyczące wizerunku, Warszawa 2014 r., fot. Piotr Rodzoch

otwarcie_wysatwy_100latharcerstwaOtwieram wystawę z okazji 100-lecia harcerstwa na Ziemi Radomszczańskiej, 2015 r.

Napiszę artykuł bądź inną pracę związaną tematycznie z Radomskiem lub okolicami. Lubię szperać w źródłach, zresztą sporo ich mam, więc jest szansa na stworzenie czegoś naprawdę interesującego. Współpracowałem już z wieloma tytułami lokalnymi oraz ogólnopolskimi, moje artykuły o tematyce m.in. historycznej ukazywały się także w książkach. Pomogę również w korekcie prac zaliczeniowych oraz dyplomowych 😉

moje_ksiazki__i_gazetyOkładki kilku książek i gazet, w których znajdują się artykuły mojego autorstwa.

We wszystkich powyższych propozycjach działań posiadam doświadczenie i ponoć dobre opinie 😉 Na życzenie mogę przedstawić podsumowanie konkretnych poczynań. Mój mail:

pawel@radomsk.pl