O projekcie i autorze

Radomsk.pl to podobno NAJLEPSZY blog historyczno-turystyczny na temat miasta Radomska oraz okolic. Znajdziesz tutaj artykuły historyczne oraz turystyczne, źródła, recenzje, zdjęcia, mapy, newsy, teksty publicystyczne oraz inne materiały związane tematycznie z portalem.

Z zamiarem stworzenia w sieci swojego miejsca, w którym publikowałbym przede wszystkim materiały historyczne, nosiłem się już od dłuższego czasu. Kupiłem więc domenę i… na tym stanęło na kilka miesięcy. To nawet dobrze, ponieważ przez prawie rok od tego zakupu myślałem jak ma wyglądać moje historyczne miejsce w sieci. Miałem już pewne doświadczenia dzięki blogowi o Henryku Siemiradzkim (www.siemiradzki.paweldudek.com). Pomysł więc dojrzewał. W październiku 2014 roku pomysł już się wyklarował i powoli, bardzo powoli, składałem wszystko w całość. Start bloga nastąpił 18 lutego 2015 roku, a tutaj znajduje się pierwszy wpis.

Przed zakupem domeny długo zastanawiałem się nad tym jaką wybrać. Nazwa miała być krótka, łatwa do zapamiętania i oryginalna. Padło na Radomsk.pl. „Radomsk” to nazwa naszego miasta, funkcjonująca w latach 1919-1922. Tak, nazwa domeny jest podobna do noworadomsk.pl. Tematyka też… 🙂 Ze Zdzisławem Wiśniewskim znam się dobrze, obydwaj wiemy, że warto pisać o historii Radomska w internecie. Zresztą, konsultowałem z nim trochę powstanie bloga. Polecam Jego serwis!

Nowe materiały pojawiały się będą nieregularnie – czasem kilka razy dziennie, czasem raz na dwa miesiące. To nie jest serwis z publikacjami naukowymi o Radomsku. Wszystko, co będzie u mnie publikowane, ma być przystępne i zrozumiałe dla przeciętnego radomszczanina. Nie oznacza to jednak, że neguję naukową formę – pewnie w międzyczasie będę gdzieś jeszcze publikował, jestem przecież z zawodu historykiem.

Wszystkie teksty oraz zdjęcia są mojego autorstwa – chyba, że zaznaczyłem, iż korzystałem z czyjejś pracy. Jeśli zdarzyłoby mi się jednak wykorzystać czyjeś zdjęcie albo tekst bez zgody – proszę o taką informację, na pewno się dogadamy.

Możesz wykorzystywać moje materiały w taki sposób, aby postępować zgodnie z obowiązującymi normami, m.in. za każdym razem zaznaczaj moje autorstwo, pytaj o zgodę w przypadku wykorzystywania materiałów do celów komercyjnych i niekomercyjnych. Dotyczy to nie tylko konkretnych materiałów, ale także marki Radomsk.pl.

Jeśli masz pomysł na nowy wpis, albo chciałbym przekazać mi jakieś materiały – zapraszam do kontaktu. Jestem otwarty na współpracę reklamową, a także niekomercyjną.

O autorze

Nazywam się Paweł Dudek, z pasji i zawodu jestem historykiem.

Ukończyłem jednolite studia magisterskie na kierunku historia na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). W latach 2007-2018 byłem członkiem Komisji Historycznej Hufca ZHP Radomsko. Byłem pomysłodawcą i głównym organizatorem Konkursu Wiedzy o Radomsku (siedem edycji, 2011-2017). Jestem Członkiem Rady Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w kadencji 2019-2023 (oraz byłem w kadencji 2015-2019). Jestem też przewodnikiem po Radomsku (z certyfikatem ukończenia kursu w 2009 roku).

Od wielu lat tworzę materiały związane z historią, turystyką oraz szeroko pojętą kulturą dla takich tytułów i marek jak Telewizja Polska S.A., TVP 3 Katowice, tygodnik „Gazeta Radomszczańska”, miesięcznik „Nasza Historia”, dziennik „Polska Dziennik Łódzki”, tygodnik „Co Nowego”, kwartalnik „Na Sieradzkich Szlakach”, portal Radomsko24.pl, portal Wiadomości24.pl, portal Histmag.org, portal MapaKultury.pl.

Zdarza się, że w mediach występuję w roli eksperta od historii lokalnej, czasem można więc zobaczyć moje wypowiedzi w telewizji, przeczytać w internecie lub gazecie.

Na co dzień pracuję w szkole ponadpodstawowej, gdzie mam przyjemność przekazywać młodym pokoleniom m.in. wiedzę o historii.

Zapraszam także na dwie moje strony internetowe:
– strona prywatna – www.paweldudek.com
– Henryk Siemiradzki w Strzałkowie i okolicach – www.siemiradzki.paweldudek.com

Osoby, które przyczyniły się do rozwoju Radomsk.pl

Alfabetyczna lista współautorów, informatorów, autorów zdjęć i innych osób zaangażowanych w rozwój Radomsk.pl. Wielkie dzięki!

Krzysztof B.
Małgorzata B.
Arkadiusz F.
Michał Flasza
Jacek Kamieniak
Włodzimierz M.
Karina Wiatr
Zdzisław Wiatr
Wiesław Witkowski
Anna Zatoń