Kapliczka koło Zygmuntowa (z 1937 roku)

Ten artykuł dodałem 2.04.2021 roku

Zygmuntów to część wsi Gertrudów. Położony jest w gminie Gomunice. Na zachód od Zygmuntowa, przy drodze prowadzącej do Huciska (i dalej do Gomunic) znajduje się kapliczka pochodząca z 1937 roku.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Na kapliczkę składa się obelisk, zapewne murowany i obity drewnem, na którym jest szklana konstrukcja z figurą Matki Boskiej w środku i małym krzyżem u szczytu. Obok stoi też metalowy krzyż ze zdobieniami i budkową kapliczką z obrazem w środku. Na dużej kapliczce od frontu jest jeszcze obraz z wizerunkiem Świętej Faustyny. Oraz ten pochodzi z lat między 1993 a 2000 rokiem. W 1993 roku papież Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską (zyskała miano błogosławionej), natomiast w roku 2000 ten sam papież kanonizował ją (uznał za świętą). Pod obrazem ze Świętą Faustyną znajduje się tabliczka z takimi informacjami:

5.II.1937 r.
Moi Rodzice w tym roku oddali moje życie w Macierzyńską
Opiekę
Matce Najświętszej i na pamiątkę postawili tą Kapliczkę.
Dziękuję Matko Niepokalana za Rodziców i proszę uproś dla
nich u Boga Koronę Chwały.
Dobra Matko dziękuję za życie, opiekę i łaski które
otrzymałam.
Proszę o Błogosławieństwo dla mnie, mojej rodziny oraz dla
tych którzy tu przyjeżdżają.
Twoja niegodna czcicielka.
Przechodniu zatrzymaj się na chwilę i zastanów nad swoim
życiem, które płynie jak potok i nigdy nie wraca.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

342 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)