Kapliczka między Bukową Górą a Murawami Dobromierskimi

Ten artykuł dodałem 30.12.2021 roku

To bardzo charakterystyczna kapliczka, często fotografowana, bo urokliwa, a miejsce równie piękne. Tuż za granicami naszego powiatu, choć tak naprawdę to Ziemia Przedborska.

Widok od północy, grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Jest to drewniana kapliczka typu słupowego. U szczytu ma krzyż, też z drewna. Nieco niżej, pod daszkiem jest figura ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.  Poniżej znajduje się kolejny element – budkowy fragment kapliczki z namalowanym wizerunkiem świętego i zapewne inicjałami twórcy – ES. U szczytu budki znajduje się kolejny drewniany krzyżyk. Widać, że cały obiekt ma swoje lata, ale wygląda pięknie i wyróżnia się na tle krajobrazu. Nie znam historii tej kapliczki. Najbliższe domy w okolicy znajdują się w Dobromierzu. Może jej powstanie jest związane z Bukową Górą albo z polem, na którego skraju się znajduje. Kapliczkę dostrzec można wychodząc na południe z lasu otaczającego Bukową Górę (z okolic gdzie jest tablica informacyjna z opisem Bukowej Góry). Widać ją też z czarnego szlaku prowadzącego z Mrowiny do Białego Brzegu.

Na horyzoncie wieża w Jeżowcu. Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Widok od południa, na wprost las otaczający Bukową Górę. Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

109 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)