Kapliczka przy drodze do wsi Kubiki

Ten artykuł dodałem 6.06.2021 roku

Przy drodze do wsi Kubiki (gmina Wielgomłyny) znajduje się kapliczka z 1925 roku.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Na wysokim murowanym i ozdobnym cokole o podstawie prostokąta znajduje się krzyż, na którym jest postać Jezusa Chrystusa. Niżej, na środkowej części cokołu jest następująca inskrypcja:

BOŻE!!
W TWOIM RĘKU
ŻYCIE I ŚMIERĆ
FONDATOROWIE
I.J. ZAWADZCY.
20/VI 1925 r.

Wokół kapliczki pozostały cztery słupki, które kiedyś były połączone jakąś formą ogrodzenia. Co ciekawe, kapliczka nie jest zwrócona do najbliższej drogi (tej, która już zakręciła w stronę Kubików), ale jej front skierowany jest do drogi z Karczowa do Woli Rożkowej. Dziś pomiędzy tą drogą a kapliczką rośnie kępa drzew, co sprawia wrażenie, jakby kapliczka była trochę zapomniana.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

353 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)