Kapliczka u podnóża góry Chełmo, koło zakładu kamieniarskiego

Ten artykuł dodałem 17.11.2021 roku

Przy drodze prowadzącej na górę Chełmo, tuż obok zakładu kamieniarskiego znajduje się ciekawa, wiekowa kapliczka. Pochodzi ona najprawdopodobniej z 1912 roku, tyle udało mi się odczytać w rozkruszonym kamieniu, aczkolwiek nie jestem tego pewien. Pod datą roczną znajduje się jeszcze jakiś krótki napis do rozszyfrowania.

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kapliczka ma postać kamiennego postumentu o podstawie prostokątnej. Na zwieńczeniu znajduje się kamienny krzyż, do którego przymocowano figurę Jezusa Chrystusa. Na głównym poziomie od frontu wtopiony jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a pod nią wyryto wspomniany wyżej napis. Na lewej ściance jest wnęka, być może po jakimś medalionie. Na prawej ściance jest prosta płaskorzeźba z wizerunkiem krzyża. Kapliczka wykonana jest z piaskowca z pobliskiej góry Chełmo. Została ufundowana przez rodzinę Pawlików i kilkanaście lat temu przez ich zakład kamieniarski wyremontowana. Obok kapliczki jest też kamienna ławeczka.

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

289 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)