Lucjan Kwaśniewski. Burmistrz Radomska

Ten artykuł dodałem 24.12.2017 roku

Urodził się 20 października 1894 roku w miejscowości Chełmo. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej i wielkim zwolennikiem Józefa Piłsudskiego. Ponadto w wojnie z 1920 roku wziął udział jako ochotnik i otrzymał za to odznaczenie.

Decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej z 13 kwietnia 1931 roku, Lucjan Kwaśniewski odznaczony został „Krzyżem Niepodległości”.

W latach 1935-1939 sprawował funkcję burmistrza Radomska. Na pierwszą kadencję wybrano go dopiero podczas trzeciego posiedzenia Rady Miejskiej. Jego zastępcą został Michał Świderski. Podczas sprawowania tej funkcji Kwaśniewski musiał skupić się przede wszystkim na oddłużeniu miasta, które nastąpiło podczas rządów komisarycznych. Ważną sprawą była również likwidacja bezrobocia, niestety efektów tych działań było niewiele pod koniec kadencji.

W lipcu 1939 roku Kwaśniewski ponownie został wybrany burmistrzem, i ponownie reprezentował Powszechny Blok Wyborczy. II wojna światowa przeszkodziła jednak w realizowaniu założonych celów.

Po wybuchu II wojny światowej sprawował w dalszym ciągu swój urząd, bo aż do marca 1940 podpisywał decyzje i zarządzenia na ogłoszeniach wydawanych przez władze okupacyjne.

Zmarł 13 lutego 1975 roku w Częstochowie.

1197 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: