Młyn w Faliszewie

Ten artykuł dodałem 5.06.2021 roku

W Faliszewie za Przedborzem, na samym krańcu naszego powiatu, tuż przy drodze znajduje się budynek starego młyna.

3 czerwca 2021 r., fot. Paweł Dudek

Szukając informacji o tym miejscu zajrzałem do książki Tomasza Kuźnickiego pt. „Z dziejów młynarstwa Radomska i regionu (Katalog)”. Młyn można odnaleźć na mapie Gilly’ego z 1803 roku. Poniżej znajduje się fragment tej mapy. Młyn usytuowany jest przy dopływie Pilicy, zaznaczono go w postaci charakterystycznej zębatki.

Fragment mapy Gilly’ego z 1803 roku

Młyn ten oznaczono też na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1937 roku, co jest widoczne poniżej.

Fragment mapy WIG, 1937 r., P44, S30.

W książce Kuźnickiego odnalazłem informację, że w 1881 roku znajdował się tam tartak i młyn wodny tudzież staw. Do 1919 roku właścicielem był Władysław Kamieniecki, do którego należał cały Faliszew. Kamieniecki sprzedał wieś Wojciechowi i Ewie Biłkom i jednocześnie młyn został z folwarku wydzielony. Byli oni właścicielami tylko do roku 1923. Młyn działał do około lat 40. XX wieku. Potem został ponownie uruchomiony. Obecnie jest nieczynny, choć główny budynek zachował się w stosunkowo dobrym stanie. Czerwona cegła wyróżnia się na tle krajobrazu. Drewniana konstrukcja znajdująca się tuż przy dopływie Pilicy jest zniszczona przez czas.

3 czerwca 2021 r., fot. Paweł Dudek

3 czerwca 2021 r., fot. Paweł Dudek

375 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)