Prawdopodobne miejsce cmentarza cholerycznego w Smotryszowie

Ten artykuł dodałem 27.10.2020 roku

W książce ks. Antoniego Kaczmarka pt. „Cmentarze parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie” (Dmenin 2011) znajduje się wzmianka o prawdopodobnym istnieniu cmentarza cholerycznego w miejscowości Smotryszów.  Jadąc od strony Dmenina, na zakręcie, przy dość ostrym podjeździe w kierunku wsi, po lewej stronie znajduje się kapliczka. Umiejscowiono ją na wzniesieniu terenu, w dodatku ma ona formę kamiennego obelisku. Żeby się tam wdrapać nie potrzeba specjalnych umiejętności, ale uważać na stabilność podłoża już warto.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Z perspektywy szosy obiekt ten góruje nad przemieszczającymi się tamtędy ludźmi. Obelisk zwieńczony jest metalowym krzyżem z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. To być może ostatnia pamiątka po dawnym cmentarzu. We wspomnianej książce napisano, że mieszkaniec tej okolicy, pan Jerzy Gniatkowski zapamiętał, iż po drugiej wojnie światowej wybierano stamtąd piasek do budowy domów. Wówczas ludzie natrafiali na fragmenty ludzkich kości. Inni starsi mieszkańcy Smotryszowa mieli w swoim dzieciństwie omijać to miejsce w porze nocnej, gdyż podobno tam wtedy straszyło.

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

Październik 2020 r., fot. Paweł Dudek

663 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)