Tablica poświęcona prof. Grzegorzowi Białkowskiemu (na ścianie kościoła Św. Lamberta)

Ten artykuł dodałem 13.05.2020 roku

Na północnej ścianie kościoła Św. Lamberta, tuż obok drzwi do zakrystii znajduje się tablica poświęcona profesorowi Grzegorzowi Białkowskiemu. Był on znanym fizykiem, poetą i filozofem, a także rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Został wybrany senatorem w naszym okręgu wyborczym w 1989 roku.

Na początku 1989 roku odbywały się obrady Okrągłego Stołu, gdzie przedstawiciele władz PRL-u negocjowali z demokratyczną opozycją. Białkowski był działaczem Solidarności. 4 czerwca 1989 roku wystartował w wyborach do senatu z naszego okręgu wyborczego, obejmującego dawne województwo piotrkowskie. Został wybrany w ponownym głosowaniu, które odbyło się 18 czerwca. Niestety, nie zdążył złożyć ślubowania. Zmarł na atak serca w dniu 25 czerwca. W senacie zastąpił go Piotr Andrzejewski. Wyborcy ufundowali pamiątkową tablicę, która dziś przypomina radomszczanom o tej wybitnej postaci. Znajduje się tam następująca informacja:

REKTOROWI UW
PROF. DR HAB.

GRZEGORZOWI BIAŁKOWSKIEMU

SENATOROWI WOJ. PIOTRKOWSKIEGO
WYBRANEMU W DEMOKRATYCZNYCH WYBORACH
DNIA 4 VI 1989 ROKU
WYBORCY


517 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)