Zaproszenie na uroczystość konsekracji dzwonu w kościele w Cielętnikach

Ten artykuł dodałem 2.12.2020 roku

Od pani Ewy, Czytelniczki bloga otrzymałem ciekawe zdjęcie. Przedstawia ono zaproszenie na uroczystość konsekracji dzwonu w parafii Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach. To ciekawa interesująca pamiątka z czasów powojennych. Cielętniki znajdowały się wówczas w powiecie radomszczańskim.

Konsekracja to mówiąc prościej poświęcenie danego budynku czy ważnego przedmiotu. Poświęcenia dokonuje zwykle biskup, ale może to też uczynić ksiądz. Zapewne proboszcz miejscowej parafii dokonał konsekracji wspomnianego dzwonu. Miało to miejsce w sobotę 12 czerwca 1948 roku o godz. 18. Na uroczystość konsekracji został zaproszony w tym przypadku Wincenty Baryła, i miał on pełnić zaszczytną rolę Chrzestnego. W takich sytuacjach Chrzestnym stawał się zwykle człowiek zasłużony dla miejscowej społeczności, ofiarodawca, działacz. Jaki motyw był w tym przypadku – trudno określić.

537 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)