Banknot 0 Euro z wizerunkiem Jana Benigiera (seria „Orły Górskiego”)

Ten artykuł dodałem 27.11.2021 roku

W kwietniu 2021 roku został wyemitowany banknot o nominale 0 Euro, nawiązujący do naszego miasta. Na banknocie pojawiła się postać urodzonego tu Jana Benigiera, świetnego piłkarza, który w latach 70. wystąpił czterokrotnie w reprezentacji Polski. Jan Benigier urodził się 18 lutego 1950 roku w Radomsku. Grał na pozycji napastnika w Stali Radomsko, Czarnych Radomsko, Hali Łódź, Starcie Łódź, Zawiszy Bydgoszcz, Ruchu Chorzów, RFC Seraing (Belgia) i Polonii Bytom. Był Mistrzem Polski w latach 1974, 1975 i 1979 r., zdobył Puchar Polski w 1974 r., był ćwierćfinalistą  Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych (1974/75 i 1975/76), zdobywcą Pucharu Króla w Maroku (wszystkie sukcesy z Ruchem Chorzów). Wystąpił z reprezentacją Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, brał wówczas udział w meczu z reprezentacją Iranu. Polska na tych igrzyskach zdobyła srebrny medal, przegrywając finałowy mecz z reprezentacja NRD. Banknot był wydrukowany w tej samej francuskiej drukarni, w której produkuje się banknoty Euro będące w normalnym obiegu i służące do płatności. Warto bowiem wiedzieć, że banknotem z wizerunkiem Jana Benigiera nie zapłacimy – ma on nominał 0 Euro i jest pamiątką, a nie prawnym środkiem płatniczym. Jest to trzeci banknot z serii „Orły Górskiego”, wydany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Poniżej znajdują się zdjęcia banknotu, który nabyłem.

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2021 r., fot. Paweł Dudek

To nie pierwszy banknot o nominale 0 Euro, na którym znalazł się Jan Benigier. W sierpniu 2020 roku klub RKS Radomsko wyemitował banknot 0 Euro z wizerunkiem Benigiera, ratusza oraz logo klubu. O tym banknocie pisałem tutaj.

Nominał: 0 Euro Souvenir
Motyw: Jan Benigier
Data emisji: 30 kwietnia 2021 r.
Nakład: 5 000 szt. (zamknięty)
ID emisji: PLAM 2021-3
Rozmiar: 135 mm x 74 mm
Projektant: Małgorzata Pławecka-Jasek
Emitent: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Partnerzy: Fundacja im. Kazimierza Górskiego oraz Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.

337 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)