Cegiełka na odnowienie krzyża znajdującego się na placu przy klasztorze Franciszkanów

Ten artykuł dodałem 15.01.2022 roku

Poniżej znajduje się skan pamiątki – cegiełki, z której sprzedaży odnowiony miał być tzw. krzyż powstańczy znajdujący się na placu przy klasztorze Franciszkanów w Radomsku. Krzyż w rzeczywistości nie upamiętnia wydarzeń ani ofiar powstania styczniowego, o czym pisałem tutaj. W świadomości mieszkańców miasta jednak jest związany z tym wydarzeniem i taką też informację zamieszczono na cegiełce.

Krzyż udało się odnowić, renowacja miała miejsce w latach 2012-2013. Oprócz uczniów szkoły podstawowej nr 7 zaangażowało się też Muzeum Regionalne. Kosztowało to ok. dziewięć tysięcy złotych, z czego trzy tysiące zebrali uczniowie, a sześć tysięcy przekazał przedsiębiorca pragnący zachować anonimowość. Prace restauracyjne wykonał Karol Brzeziński, właściciel łódzkiej pracowni artystycznej. Niestety ramię poprzeczne krzyża było w tak katastrofalnym stanie, że trzeba było je wymienić na nowe. Oczywiście to poprzednie nie zostało wyrzucone. Wykonawca zapewnił wówczas, że taka renowacja powinna starczyć na co najmniej 40 lat, a więc kolejne prace powinny być wykonane ok. roku 2053.

125 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)