Dwór z parkiem, a potem PGR w Pytowicach

W Pytowicach (gmina Kamieńsk) znajdował się niegdyś zespół dworski. Dziś to tylko wspomnienie, pozostało niewiele śladów po dawnej świetności tego miejsca.

Widok z asfaltówki w kierunku Kamieńska. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Dwór z parkiem znajdował się w zachodniej części wsi, tuż przy drodze prowadzącej do Kamieńska. Poznać to miejsce można po tym, że otoczone jest dość wysokim kamiennym murem, potem uzupełnianym bez ładu cegłami i betonem. Pytowice należały do Zarembów, którzy przybyli tam na początku XIX wieku z Kalinowej. Wtedy to Zaremba wziął za żonę niejaką Bukowiecką, która jako posag wniosła do małżeństwa majątek pytowicki. Obejmował on 1882 hektary, wśród których było wiele lasów. Dwór zbudowany był z drewna, dziś już nie istnieje. Po drugiej wojnie światowej majątek został odebrany rodzinie Zarembów, która musiała wyprowadzić się aż pod Warszawę. W Pytowicach utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Na przełomie lat 80. i 90. tereny te sprywatyzowano. Na cmentarzu w Kamieńsku znajduje się grobowiec rodzinny Zarembów.

Mur wśród zarośli. Widok w kierunku wsi. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Kapliczka po drugiej stronie drogi. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Kapliczka na rogu terenu dawnego majątku. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Zarośnięty mur, widok w stronę wsi. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Przez furtkę niewiele widać. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Pozostałość po dawnym PGR-rze. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Budynki dawnego PGR-u. Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Pytowicki park dworski znajduje się w wojewódzkim rejestrze zabytków pod numerem 348 z 14 lutego 1985 roku. Zdjęcia robiłem tylko z zewnątrz, ale mam nadzieję, że będzie kiedyś okazja, abym pochodził sobie pomiędzy ostatnimi pozostałościami parku…

Aktualizacja z maja 2024 r.

Użytkownik TK88 dodał komentarz, który uzupełnia informacje znajdujące się we wpisie. Poniżej cytuję całą wypowiedź w takiej formie, w jakiej została opublikowana. Komentarze czasem znikają, a może dzięki temu zabiegowi uda się je utrwalić.

Małe sprostowanie. Wies należała od XVII wieku do rodziny Buczyńskich. W roku 1821 Placyda Buczyński wychodzi za mąż za Franciszka Zaembe z majątku w Pilczycy. Tam też w majątku zamieszkują. Mają trójkę dzieci w tym Jana. Około 1850 umiera wdowa po Buczyńskim. Brak męskiego potomka tego rodu sprawia że dziedziczka jest Placyda. Faktycznie majatek dziedziczy syn Jan Zaremba i tak od połowy XIX wieku majątek trafią do rodziny Zarembów. Jan dziedziczy Pytowice jako centrum dóbr w które skład wchodziły Gorzegow Gorzkowice ale i okoliczne wsie wokół Pytowic. Majatek był jednym z większych w ówczesnym Piotrkowskim. Następuje jego rozwój. Pola uprawne, stawy rybne, lasy, Huta szkła, trzy młyny wodne, smolarnia, w późniejszym czasie fabryka krochmalu w Zalesiczkach. Majatek trwa do końca wojny. W 1944 roku umiera Jan Zaremba. Majatek dziedziczy Szymon Jan Zaremba jednak jako czynny żołnierz AK nie sprawuje nad nim zarządu. W majątku pozostaje jego matka do momentu aż zgodnie z reforma majątki podległy likwidacji. Szymon do końca życia (2015) Mieszkał w Londynie. Działacz w strukturach państwa na emigracji. Bardzo ciekawa postać. Z majątku praktycznie nie zostali juz nic trochę zabudowań gospodarczych adaptowanych później przez PGR, sypiące się mury i starodrzew z licznymi pomnikami przyrody


2664 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj