Kapliczka (a nawet dwie) na skrzyżowaniu ul. Reja i Górnickiego

Ten artykuł dodałem 3.05.2019 roku

Jadąc ulicą Reja trudno nie zauważyć okazałej kapliczki znajdującej się przy skrzyżowaniu z ulicą Górnickiego. Gdyby się jednak bliżej przyjrzeć, okazuje się, że za nią stoi druga kapliczka, a gdyby jeszcze zapoznać się z rysem historycznym, to okaże się, że w sumie mowa jest o trzech obiektach. Ale od początku…

Ponad sto lat temu niejaki Feliks Szczepocki postawił w tym miejscu drewniany słup z wizerunkiem Matki Boskiej. Ta pierwsza kapliczka miała upamiętniać ofiary tyfusu, który panował wówczas w okolicy. W 1947 roku, Piotr Szczepocki, syn Feliksa oddał część swojego gruntu pod budowę nowej kapliczki i ją wybudował. Miała ona kwadratową podstawę, a cztery boki łączyły się w formie dachowej. Na jednej ze ścian znajdowało się wgłębienia, a w środku – obraz Matki Boskiej autorstwa miejscowego artysty, Józefa Piotrowskiego. Niestety obraz ten zniknął w latach 40. lub 50. Następny obraz namalował Stanisław Łazuch. Warto wspomnieć, że aktu poświęcenia tej kapliczki dokonał ksiądz Marian Jankowski.

W 1999 roku zniszczoną upływem czasu kapliczkę z okresu powojennego… wyburzono. Teraz stoi tam nowa, powstała z inicjatywy księdza proboszcza parafii Św. Jana Chrzciciela – Piotra Krzemińskiego. Zbudowano ją z kamienia, ma trzy nisze, w największej środkowej znajduje się figura Maryi (nad nią napis – „KRÓLOWO RODZIN MÓDL SIĘ ZA NAMI”), w lewej – Święty Józef z Jezusem na rękach, a w prawej – Jezus (proszę mnie poprawić, jeśli te atrybuty wskazują na inną postać). Oczywiście na zwieńczeniu znajduje się krzyż. Kapliczka ta została poświęcona w dniu 24 czerwca 1999 roku przez arcybiskupa Stanisława Nowaka.

Przez te wszystkie lata zachowała się jednak stara kapliczka słupowa, ta pierwsza. Stoi ona do dnia dzisiejszego nieco z tyłu za tą najnowszą. Stara została zresztą przesunięta, aby zrobić miejsce dla nowej. Czy jednak to, co nowe jest najładniejsze…?

Korzystałem m.in. z artykułu Zdzisława Wiatra z Gazety Radomszczańskiej, nr 4 z 27 stycznia 2000, s. 13.

1780 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: