Kapliczka i tablica poświęcona żołnierzom podziemia (ulica Sanicka w Radomsku)

Ten artykuł dodałem 4.12.2018 roku

Przy ulicy Sanickiej w Radomsku znajduje się kapliczka wraz z tablicą pamiątkową poświęconą żołnierzom podziemia pomordowanym w obozach i poległych w walce z wrogiem.

kapliczka_i_tablica_sanicka_radomsko_1

kapliczka_i_tablica_sanicka_radomsko_2

Poniżej znajduje się pełny tekst z tablicy.

Tym co Bogu,
ks. bp dr Stefanowi Barele Ordynariuszowi
Diecezji Częstochowskiej,
żołnierzom podziemia pomordowanym
w obozach i poległym w walce z wrogiem
tablicę wznosi kol. Jan Załęcki
ofic. 27 p.p. A.K. w latach 1941-1942
kom. pow. N.O.W. w Radomsku
ROK 1989

kapliczka_i_tablica_sanicka_radomsko_3

Nad tablicą z inskrypcją jest jeszcze druga, mniejsza, przedstawiająca orła z dwiema datami rocznymi 1939 i 1956. Całość wkomponowana jest w ceglaną konstrukcję. W jej górnej części znajduje się figura Matki Boskiej z rękoma złożonymi do modlitwy. Na górze umieszczono metalowy krzyż z wizerunkiem Jezusa.

802 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: