Kapliczka Świętego Huberta na zboczu Góry Kozłowej

Ten artykuł dodałem 30.12.2021 roku

W drodze na Górę Kozłową, znajdującą się w Przedborskim Parku krajobrazowym napotkamy na kapliczkę Świętego Huberta. Jest ona zlokalizowana mniej więcej pośrodku drogi na szczyt od asfaltówki Góry Mokre – Dobromierz. Wejście na Górę Kozłową to przyjemny spacer wśród pięknej przyrody.

Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Na Górę Kozłową prowadzi wyznaczona ścieżka edukacyjna o nazwie „Osobliwości Góry Kozłowej”. Kapliczka Świętego Huberta jest czwartym punktem tej ścieżki. Święty Hubert to patron myśliwych, leśników oraz jeźdźców. Taki obiekt znalazł się w tym miejscu nie przez przypadek. Okolica stanowiła bowiem miejsce, gdzie król Kazimierz Wielki z upodobaniem polował. Kapliczka ma formę słupową, na której wyryte są dwie daty – 1370 i 2006. Ta pierwsza data to nawiązanie do ostatniego, tragicznego w skutkach polowania króla Kazimierza Wielkiego. Druga data wskazuje zapewne na rok powstania (odnowienia?) kapliczki. Znalazłem informację mówiącą, że kapliczka została wykonana Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych z Łódzkim Domem Kultury w ramach programu „Pejzaż Wszystkich Świętych”. Na szczycie kapliczki znajduje się forma domkowa zwieńczona drewnianym krzyżem. We wnęce jest również drewniana figurka Świętego Huberta. Obok kapliczki znajduje się tablica informacyjna wspomnianej ścieżki dydaktycznej. Jak już wspomniałem, kapliczka znajduje się w połowie drogi od asfaltówki do szczytu. Będąc przy kapliczce warto przejść jeszcze trochę, aby znaleźć się u szczytu Góry Kozłowej.

Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2021 r., fot. Paweł Dudek

124 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)