Ławeczka z Reymontem przy ulicy Reymonta w Radomsku

Przy ulicy Reymonta w okolicach Domu Rzemiosła znajduje się ławeczka z postacią Władysława Stanisława Reymonta – noblisty urodzonego w Kobielach Wielkich. Można sobie przysiąść po jego lewej stronie i zrobić zdjęcie z tym wybitnym polskim pisarzem. Będzie się wtedy miało wrażenie, że Reymont obejmuje osobę fotografowaną za plecami 🙂 Pisarz ma w ręku otwartą książkę, a po jego prawej stronie na ławce leżą jeszcze dwie, ta górna ma na okładce logo naszego miasta.

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Z uroczystym odsłonięciem ławeczki czekano aż skończy się remont całej ulicy. Okazało się jednak, że ze względu na trwającą wówczas epidemię koronawirusa nie odbędą się oficjalne uroczystości z tym związane. Ławeczka została udostępniona w pierwszych dniach kwietnia 2020 roku, wkrótce potem otwarto także ulicę dla ruchu samochodowego. Warto dodać, że pierwotnie ławeczka została wykonana w 2018 roku. Kosztowała wówczas ponad 70 000 złotych (Wykonawca Sztuk Art Grzegorz Łagowski z Wrocławia). Przed zamontowaniem jej na ulicy okazało się, że wymaga renowacji. Jej koszt opiewał na kwotę ponad 8 600 zł i wykonała to Spółka Brązy Polskie Sp. z o.o. z Krakowa.

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2020 r., fot. Paweł Dudek

Aktualizacja z grudnia 2020 roku

W grudniu 2020 roku zauważyłem, że w chodniku, tuż przed ławeczką, a dokładniej przed nogą Reymonta znajduje się tabliczka informacyjna. Wcześniej tej tabliczki nie było, sprawdziłem to zresztą na zdjęciach, bo nie byłem pewien swojej spostrzegawczości. Na tabliczce napisano:

„ŁAWECZKA REYMONTA”

WŁADYSŁAW STANISŁAW REYMONT
(1867-1925)

WYBITNY POWEIŚCIPISARZ POCHODZĄCY Z ZIEMI RADOMSZCZAŃSKIEJ,

LAUREAT NAGRODY NOBLA W DZIEDZINIE LITERATURY W 1924 R.
ZA POWIEŚĆ „CHŁOPI”

Grudzień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Grudzień 2020 r., fot. Paweł Dudek


1724 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj