Macewy na placu szkolnym w Przedborzu

Ten artykuł dodałem 12.01.2021 roku

W 2013 roku podczas mojego pobytu w Przedborzu, na placu przed budynkiem liceum rzuciły mi się w oczy… macewy, czyli żydowskie nagrobki. Macewy zostały odkryte w 2011 roku, kiedy rozpoczął się remont na placu szkolnym. Utwardzenie placu zamieniano wówczas na kostkę brukową. W tym właśnie celu w trakcie drugiej wojny światowej użyto macew z przedborskiego cmentarza żydowskiego. W budynku szkoły swoją siedzibę miała wtedy niemiecka żandarmeria.

2013 r., fot. Paweł Dudek

2013 r., fot. Paweł Dudek

2013 r., fot. Paweł Dudek

Z artykułu Dariusza Dekierta pt. „Inskrypcje nagrobne na odnalezionych macewach z cmentarza żydowskiego w Przedborzu” („Zeszyty Radomszczańskie”, tom VI, 2012 rok) można dowiedzieć się, że najstarsze ze znajdujących się tam macew pochodzą najprawdopodobniej z 1910 roku, a najnowsze z końca 1935 roku. Nie wiadomo jednak dokładnie, w której części cmentarza żydowskiego początkowo one się znajdowały. Dekiert zaznacza, że paradoksalnie macewy zachowały swoje pierwotne kolory, ponieważ w normalnych warunkach na cmentarzu przez tyle lat czynniki atmosferyczne zmieniłyby ich wygląd i barwę napisów i elementów graficznych…

2013 r., fot. Paweł Dudek

2013 r., fot. Paweł Dudek

Nie wiem co potem stało się z tymi macewami, być może trafiły na kirkut. Jeśli ktoś z Czytelników wie, proszę o kontakt.

391 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)