O. Emanuel Muzyka (Franciszkanin)

Ten artykuł dodałem 5.05.2019 roku

O Ojcu Emanuelu Muzyce nie mam zbyt wielu informacji, dlatego jeśli ktoś takowe posiada – proszę o kontakt.

Urodził się 10 czerwca 1910 roku. Posiadał wykształcenie wyższe magisterskie. W latach 1945-1949 był proboszczem parafii pw. Św. Józefa w Morągu na Mazurach. Warto zwrócić uwagę, że był to pierwszy polski proboszcz w tej parafii, gdyż wcześniej tereny te znajdowały się poza Polską. O. Emanuel Muzyka jest inicjatorem powojennych prac remontowych w kościele w Morągu. Z ważniejszych przedsięwzięć warto wymienić usunięcie empor zasłaniających światło w nawach bocznych i założenie podtynkowej instalacji elektrycznej w 1946 roku. Dwa lata później dzięki jego staraniom odkryte zostały w całości freski w kościele i przeprowadzono ich konserwację.

W latach 1951-1953 był proboszczem i przełożonym domu zakonnego przy kościele pw. Św. Karola Boromeusza we Wrocławiu. W okresie od 1 lipca 1953 roku do 30 czerwca 1956 roku był dziekanem i proboszczem w kościele pw. Św. Marcina w Jaworze na Dolnym Śląsku. W latach 1957-1962 był proboszczem parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła i dziekanem miejscowej kolegiaty w Głogówku na Dolnym Śląsku.

Nie mam informacji kiedy rozpoczął służbę w klasztorze w Radomsku. Zmarł 11 listopada 1971 roku, chociaż dotarłem też do źródeł mówiących o 30 grudnia 1971 roku.

603 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: