Obchody 77 rocznicy bitwy oddziału Armii Krajowej, kryptonim Grunwald – 1 czerwca 1944 roku

Ten artykuł dodałem 30.05.2021 roku

W niedzielę 30 maja 2021 roku uczestniczyłem w obchodach 77 rocznicy bitwy znanej jako bitwa pod Krzętowem. Określenie miejsca bitwy wydaje się umowne, bo właściwie bliżej stamtąd do Woli Życińskiej. I właśnie tam odbywały się uroczystości. Rok temu w środku wsi, tuż obok kapliczki postawiono tablicę upamiętniającą bitwę, która rozegrała się w okolicy.

Tablica oraz kapliczka. 30 maja 2021 r., fot. Paweł Dudek

1 czerwca 1944 roku oddział partyzancki Armii Krajowej o kryptonimie „Grunwald” z por. Florianem Budniakiem ps. „Andrzej” na czele, został zaatakowany przez znacznie liczniejsze wojsko niemieckie, wspierane także przez krążący samolot Storch. W wyniku ciężkich walk zginęło 37 Niemców i trzech Polaków – Antoni Wiechowski ps. „Strug”, Józef Neuman  ps. „Konrad” (właściwe nazwisko Wajchbrot) oraz Leon Kępa „Lewoniewski”. Niemcy zaskoczeni stratami odstąpili od pozycji oraz zrezygnowali z dalszej walki. Ostatecznie Polacy przeprawili się przez Pilicę i udali w okolice Buczyny. Bezsprzecznie zwyciężyli.

Grzegorz Drzewowski. 30 maja 2021 r., fot. Paweł Dudek

Uczestnicy uroczystości. 30 maja 2021 r., fot. Paweł Dudek

Grzegorz Drzewowski oraz Jerzy Stasiewicz. 30 maja 2021 r., fot. Paweł Dudek

Podczas uroczystości przemawiał Grzegorz Drzewowski oraz Jerzy Stasiewicz. Radny powiatowy Arkadiusz Ciach w imieniu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wręczył medale „Za wybitne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. Złoty medal otrzymał Jakub Jędrzejczak (do niedawna wicestarosta powiatu radomszczańskiego). Srebrny medal otrzymał Paweł Zięba (radny rady miasta i gminy Przedbórz). Był także czas na złożenie kwiatów oraz zniczy. Po uroczystościach można było nabyć najnowszą książkę Grzegorza Drzewowskiego pt. „Okruchy. Moje spotkania z Armią Krajową”.

Grzegorz Drzewowski, Arkadiusz Ciach, Anna Zatoń. 30 maja 2021 r., fot. Paweł Dudek

Arkadiusz Ciach wręcza odznaczenie Pawłowi Ziębie. Z lewej Jakub Jędrzejczak. 30 maja 2021 r., fot. Paweł Dudek

Książka Grzegorza Drzewowskiego pt. „Okruchy. Moje spotkania z Armią Krajową”. 30 maja 2021 r., fot. Paweł Dudek

Dwie rzeczy powstrzymują mnie przed uczestniczeniem w tego typu wydarzeniach, ale akurat nie miały one miejsca w Woli Życińskiej, gdzie byłem pierwszy raz. Bardzo podobał mi się brak wystąpień samorządowców (ktokolwiek by to był) oraz wyliczania kto złożył kwiaty. Kameralna, ale z zachowaniem powagi uroczystość, z pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników na koniec. Uczestników mogłoby być więcej, ale jest domniemanie graniczące z pewnością, że przybyli tam Ci, którzy rzeczywiście chcieli.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości. 30 maja 2021 r., fot. Paweł Dudek

484 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)