Ratusz w Przedborzu

Ten artykuł dodałem 22.08.2021 roku

Przy ulicy Mostowej 29 w Przedborzu znajduje się ratusz, siedziba władz miasta i gminy. Jest tam też urząd stanu cywilnego, biblioteka, sala posiedzeń rady miejskiej.

Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Późnoklasycystyczny ratusz został wzniesiony w latach 1838-1840. To murowany, dwukondygnacyjny budynek z kamienia. Na frontowej ścianie znajduje się trzyosiowy ryzalit z pilastrami z trójkątnym szczytem. Piwnice mają kolebkowe sklepienia. Budynek znajduje się w wojewódzkim rejestrze zabytków pod nr 769 z 30 maja 1972 r. Projektantami budynku byli dwaj architekci: Jakub Molke oraz August Kurella, a budowniczym był Mojżesz Binenthal.

Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Sierpień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Do budynku ratusza przylega inny budynek, nieco skromniejszy. Jest to siedziba przedborskiego banku spółdzielczego. Na budynku ratusza znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Jedna nawiązuje do tzw. „Wrzenia Przedborskiego” z 1958 roku, a druga upamiętnia nadanie praw miejskich dla miasta Łodzi.

212 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)