„Wrzenie Przedborskie” – wydarzenia z 1958 roku

Ten artykuł dodałem 30.12.2020 roku

Ponad pół wieku temu w Przedborzu miał miejsce protest wobec usunięcia krzyży z sal lekcyjnych miejscowej szkoły.

W budynku ratusza mieściła się niegdyś szkoła. Zdjęcie pochodzi z września 2013 r., fot. Paweł Dudek

Po zakończeniu roku szkolnego 1957/58 w placówce trwał remont. We wrześniu na ściany sal lekcyjnych nie wróciły jednak krzyże. Postanowiono więc, wbrew władzy, uzupełnić te braki. W kulminacyjnym momencie protestu swoje niezadowolenie okazało około 100 osób, które wkroczyły do szkoły. Do akcji pacyfikacyjnej została zaangażowana Służba Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska. Trzy protestujące osoby surowo ukarano. Marianna Bugno oraz Alfreda Chmielewska trafiły na miesiąc do aresztu a Maria Szafrańska otrzymała grzywnę. Po proteście krzyże jednak w dalszym ciągu nie wróciły do sal lekcyjnych i ksiądz uczący religii przynosił ze sobą ten symbol katolickiej wiary na czas zajęć.

Szkoła podstawowa mieściła się wówczas w budynku obecnego ratusza, przy ulicy Mostowej 29. W 2012 roku na frontowej ścianie budynku umieszczono tablicę pamiątkową, przypominającą o „Wrzeniu Przedborskim”.

360 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)