W Orzechowie, po prawej stronie drogi prowadzącej na południe, do Podświerku, stoi ogromny dąb. Zauważyć go nietrudno, bo góruje nad innymi okolicznymi drzewami.
Widok od strony Podświerku, czerwiec 2017 r., fot. Paweł Dudek
Na pniu drzewa znajduje się tabliczka z informacjami, które tylko częściowo udało mi się odczytać. Może ktoś widzi coś więcej? Może ktoś zna historię tego drzewa? Jeśli ktoś z Czytelników może coś więcej powiedzieć, proszę o kontakt.
Dąb Pamięci
dziesięciolecia odzyskania Niepodległości
przez Polskę
<nieczytelne>
1928 r.
<nieczytelne>
Czerwiec 2017 r., fot. Paweł Dudek
Widok od strony centralnej części wsi, czerwiec 2017 r., fot. Paweł Dudek
11 listopada 2018 r., fot. Paweł Dudek
Już po opublikowaniu tego artykułu, w październiku 2023 roku zgłosił się do mnie pan Ernest Rudnicki, dendrolog, który przekazał mi cenne informacje na temat tego drzewa. Poniżej je zamieszczam.
Pamiątkowy dąb posadzony przez Aleksego Kołodziejczyka (1921-2011) – ucznia szkoły w Dmeninie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dąb został posadzony w tym samym czasie (11 listopada 1928 r.) co zabytkowy wiąz szypułkowy i dwie lipy drobnolistne – drzewa posadzone przez uczniów szkoły w Dmieninie, które rosną na terenie placu kościelnego parafii św. Szymona i św. Judy Tadeusza. Dąb „Aleksander” to duże, bardzo szybko rosnące drzewo w świetnym stanie zdrowotnym. Wzniesione, niezbyt grube konary tworzą gęstą koronę o rozpiętości 23×23 m. Okaz posiada status pomnika przyrody na podstawie rozporządzenia Nr 5/2008 Wojewody Łódzkiego z dnia 25 marca 2008 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody i nazwę własną Dąb Aleksander dla upamiętnienia człowieka, który go sadził.
Okazuje się, że nie ma już pamiątkowej tabliczki, którą sfotografowałem w listopadzie 2018 roku i którą widziałem tam jeszcze kilka razy, gdy przejeżdżałem obok. Kto wie, może kiedyś wróci ona na swoje miejsce w odnowionej formie.
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: