Stary dąb w Orzechowie

W Orzechowie, po prawej stronie drogi prowadzącej na południe, do Podświerku, stoi ogromny dąb. Zauważyć go nietrudno, bo góruje nad innymi okolicznymi drzewami.

dab_orzechow_1Widok od strony Podświerku, czerwiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

Na pniu drzewa znajduje się tabliczka z informacjami, które tylko częściowo udało mi się odczytać. Może ktoś widzi coś więcej? Może ktoś zna historię tego drzewa? Jeśli ktoś z Czytelników może coś więcej powiedzieć, proszę o kontakt.

Dąb Pamięci
dziesięciolecia odzyskania Niepodległości
przez Polskę
<nieczytelne>
1928 r.
<nieczytelne>

dab_orzechow_2Czerwiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

dab_orzechow_3Widok od strony centralnej części wsi, czerwiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

orzechow_tabliczka_na_debie_z_1928_listopad201811 listopada 2018 r., fot. Paweł Dudek

Już po opublikowaniu tego artykułu, w październiku 2023 roku zgłosił się do mnie pan Ernest Rudnicki, dendrolog, który przekazał mi cenne informacje na temat tego drzewa. Poniżej je zamieszczam.

Pamiątkowy dąb posadzony przez Aleksego Kołodziejczyka (1921-2011) – ucznia szkoły w Dmeninie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dąb został posadzony w tym samym czasie (11 listopada 1928 r.) co zabytkowy wiąz szypułkowy i dwie lipy drobnolistne – drzewa posadzone przez uczniów szkoły w Dmieninie, które rosną na terenie placu kościelnego parafii św. Szymona i św. Judy Tadeusza. Dąb „Aleksander” to duże, bardzo szybko rosnące drzewo w świetnym stanie zdrowotnym. Wzniesione, niezbyt grube konary tworzą gęstą koronę o rozpiętości 23×23 m. Okaz posiada status pomnika przyrody na podstawie rozporządzenia Nr 5/2008 Wojewody Łódzkiego z dnia 25 marca 2008 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody i nazwę własną Dąb Aleksander dla upamiętnienia człowieka, który go sadził.

Okazuje się, że nie ma już pamiątkowej tabliczki, którą sfotografowałem w listopadzie 2018 roku i którą widziałem tam jeszcze kilka razy, gdy przejeżdżałem obok. Kto wie, może kiedyś wróci ona na swoje miejsce w odnowionej formie.


1913 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj