Zburzony dworzec w Noworadomsku (pocztówka)

Ten artykuł dodałem 12.05.2016 roku

Znalazłem w internecie ciekawą pocztówkę. Przedstawia ona zburzony dworzec w Noworadomsku w 1917 roku. Fotografia z pocztówki jest dość unikalna, przyznaję, że widzę ją po raz pierwszy.

noworadomsk_dworzec_1917

Na moje oko zdjęcie zostało wykonane mniej więcej z perspektywy fotografa, który stał gdzieś przed obecnym Bourbon Street. W tamtym czasie wzdłuż obecnej ulicy Reymonta także przebiegały tory, które były połączone m.in. z terenem Metalurgii. Dziś po tych torach nie ma śladu.

noworadomsk_dworzec_1917_rewers_pocztowka

Oczywiście widoczny na fotografii dworzec nie jest tym samym budynkiem co współczesny. Ten nowy zaczęto wznosić w latach 20., a oddano do użytku w 1935 roku.

W głębi, z lewej strony zdjęcia, doszukałem się budynku, w którym dziś mieszczą się sklepy (ulica Reymonta 49). Budynek ten poznałem po okrągłym okienku w poddaszu. Nieco bliżej dworca, za widocznym słupem elektrycznym, znajdowała się wieża wodna. Po jej zburzeniu wybudowano nową, ale w zupełnie innej lokalizacji. Fotograf musiałby odwrócić się w prawo, aby zobaczyć to miejsce.

Trudno stwierdzić kto jest wydawcą tej pocztówki. Na rewersie znajduję się napis w języku niemieckim – „Dworzec Noworadomsk” oraz data. I właśnie ta data, 1917 rok, wskazuje, że pocztówka najprawdopodobniej wyszła z rąk zaborców austriackich lub na ich zlecenie. Wtedy bowiem w Noworadomsku stacjonowała wojskowa komenda austriacka.

Zdjęcia tej pocztówki znalazłem na aukcji w serwisie Allegro. Ostatecznie ktoś wylicytował ją za 530 zł. Przyznam, że dla mnie to było za dużo i niestety nie nabyłem jej. Wiem tylko o jeszcze jednej pocztówce związanej z Radomskiem, która była drożej sprzedana, za ponad 1000 zł. Tutaj znajduje się artykuł o innej pocztówce przedstawiającej zburzony radomszczański dworzec, ale od drugiej strony. Warto też obejrzeć zdjęcie zburzonego dworca z żołnierzami na pierwszym planie.

Warto także zobaczyć na innej pocztówce, jak wyglądał dworzec po 1935 roku, gdy zrealizowano nowy projekt jego budowy – tutaj.

5104 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: