Zburzony dworzec w Noworadomsku (pocztówka)

Ten artykuł dodałem 12.05.2016 roku

Znalazłem w internecie ciekawą pocztówkę. Przedstawia ona zburzony dworzec w Noworadomsku w 1917 roku. Fotografia z pocztówki jest dość unikalna, przyznaję, że widzę ją po raz pierwszy.

noworadomsk_dworzec_1917

Na moje oko zdjęcie zostało wykonane mniej więcej z perspektywy fotografa, który stał gdzieś przed obecnym Bourbon Street. W tamtym czasie wzdłuż obecnej ulicy Reymonta także przebiegały tory, które były połączone m.in. z terenem Metalurgii. Dziś po tych torach nie ma śladu.

noworadomsk_dworzec_1917_rewers_pocztowka

Oczywiście widoczny na fotografii dworzec nie jest tym samym budynkiem co współczesny. Ten nowy zaczęto wznosić w latach 20., a oddano do użytku w 1935 roku.

W głębi, z lewej strony zdjęcia, doszukałem się budynku, w którym dziś mieszczą się sklepy (ulica Reymonta 49). Budynek ten poznałem po okrągłym okienku w poddaszu. Nieco bliżej dworca, za widocznym słupem elektrycznym, znajdowała się wieża wodna. Po jej zburzeniu wybudowano nową, ale w zupełnie innej lokalizacji. Fotograf musiałby odwrócić się w prawo, aby zobaczyć to miejsce.

Trudno stwierdzić kto jest wydawcą tej pocztówki. Na rewersie znajduję się napis w języku niemieckim – „Dworzec Noworadomsk” oraz data. I właśnie ta data, 1917 rok, wskazuje, że pocztówka najprawdopodobniej wyszła z rąk zaborców austriackich lub na ich zlecenie. Wtedy bowiem w Noworadomsku stacjonowała wojskowa komenda austriacka.

Zdjęcia tej pocztówki znalazłem na aukcji w serwisie Allegro. Ostatecznie ktoś wylicytował ją za 530 zł. Przyznam, że dla mnie to było za dużo i niestety nie nabyłem jej. Wiem tylko o jeszcze jednej pocztówce związanej z Radomskiem, która była drożej sprzedana, za ponad 1000 zł.

Warto także zobaczyć na innej pocztówce, jak wyglądał dworzec po 1935 roku, gdy zrealizowano nowy projekt jego budowy – tutaj.

3544 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.