Tablica poświęcona Andrzejowi Pełce przed kościołem w Niedośpielinie

Ten artykuł dodałem 29.06.2021 roku

Przed kościołem parafialnym w Niedośpielinie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Andrzejowi Pełce – pochodzącemu z tej miejscowości górnikowi, który zginął w pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach w 1981 roku. Tablica ta umieszczona jest na prostokątnym podeście i przymocowana do dużego kamienia.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Na tablicy czarnego koloru znajduje się zdjęcie Pełki oraz wizerunek krzyża i poniższa informacja, już dziś w niektórych miejscach trudna do odczytania. Liternictwo w kolorze złotym będzie wymagało poprawienia w najbliższym czasie, żeby tekst nie zatracił się całkowicie.

Naród, który traci pamięć jest narodem bez przyszłości
Kardynał Stefan Wyszyński

PAMIĘCI
ANDRZEJA
PEŁKI
SYNA TEJ ZIEMI I JEGO KOLEGÓW

JÓZEFA CZEKALSKIEGO
KRZYSZTOFA GIZY
JOACHIMA GNIDY
RYSZARDA GZIKA
BOGUSŁAWA KOPCZAKA
JANA STAWIŃSKIEGO
ZBIGNIEWA WILKA
ZENONA ZAJĄCA
GÓRNIKOW ZASTRZELONYCH
PRZEZ ZOMO W CZASIE
PACYFIKACJI KOPALNI „WUJEK”
16 GRUDNIA 1981 ROKU
W HOŁDZIE BOHATEROM OBROŃCOM
WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI W 30 ROCZNICĘ
WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Społeczny Komitet Budowy Obelisku
Niedośpielin grudzień 2011 roku

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

280 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)